Üniversiteye Başlayacaklar Okumadan Geçmeyin!

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara tavsiyeler

Üniversite sınavı sebebiyle yoğun ve zorlu bir süreç atlatan mezun ve lise son sınıf öğrencilerini yeni bir süreç bekliyor: üniversite ve bölüm seçimi. Üniversiteye giriş sınavında başarılı olan öğrencilerin üniversite ve bölüm seçiminde bir hayli kafası karışık durumda. 

Bölüm Seçimi

Öncelikle belirtmem gerekir ki bölüm seçimi 1 saatte, 1 günde veya 1 ayda seçilecek bir konu değildir. Zamanla oluşan bir durumdur. Hayattan zevk aldığımız, hobi diyebileceğimiz bir çok şey meslek seçiminde büyük rol oynar. Örneğin gezmeyi seven biri için masa başı işi tam anlamıyla faciadır. Verimsiz bir iş seçimi olur, hem işveren hem de işçi açısından.Sevdiğimiz, ilgi alanımız olan şeyler meslek seçiminde bize yardımcı olan en etkili yoldur. 

Not: Unutmamak gerekir ki günümüzde birçok insan okuduğu bölümün mesleğini yapmamakta. Edebiyat okuyabilirsiniz fakat mezun olduktan sonra bir şirketin Halkla İlişkiler departmanında çalışabilirsiniz. Bu ne kadar doğrudur tartışılır.

Üniversite Seçimi

İlgi alanınız dahilinde bölümünüzü seçtiniz, sıra üniversite seçiminde. Benim tavsiyem fakülteniz kampüs içerisinde olsun. Böylelikle birçok farklı bölümden insan ile tanışıp ufkunuzu açabilirsiniz. Örneğin sadece mühendisliğin konuşulduğu bir ortam ne kadarda sıkıcı olurdu, gündemden bahseden bir de siyasetçi ne de hoş olurdu o ortamda 🙂  Her zaman dediğim gibi “her kafa farklı bir hikaye” !

Sizin Rolünüz

İş aslında üniversite bölüm seçmekle de bitmiyor. Seçtiğiniz üniversitede aktif rol oynamalısınız. Kampüs içinde öğrenim görürseniz aktifliğiniz bir o kadar artacaktır. Her üniversitenin bünyesinde birçok topluluk, kulüp vb. oluşumlar var. Bu oluşumlara, ilgi alanınız olan topluluklara üye olmanız dahilinde birçok aktivitelerde rol alacaksınızdır. Hatta kendi topluluğunuzu bile oluşturabilirsiniz 🙂

Sona Geldik

3. sınıf öğrencisi olarak belirtmeliyim ki içinde bulunduğumuz an size çok yavaş geçiyor olabilir ama zaman hızlı geçecektir. 

Tebrikler mezun oldunuz!

4 yıl boyunca belki çok çalıştınız belki çok hovardalık yaptınız Orası size kalmış 🙂 Gerçek yaşamın mezun olduktan sonra başladığını çoğu mezun arkadaşlarımız bilir :’)

Üniversite sana 4 yıl boyunca ne kattı ? Ya da şöyle sorayım; sen kendine ne kattın ? Bunları henüz üniversiteyi başlamayan öğrenciler için bir ‘ufuk açma operasyonu’ olarak düşünürseniz çok sevinirim ve şunu unutmayın bir süre sonra yola ‘tek’ devam edeceksiniz! Bu yüzden yaptığınız en büyük yatırım kendinizi geliştirmek olsun 🙂 

 İyilik ve sağlık ile kalın..

@fatmayon
Fatma Aydın
ÇOMÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
3. Sınıf Öğrencisi

Doğru bir meslek tercihi, üniversite ve bölüm seçimi için Meslek Seçim Testi artık online…

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir