Grup Mülakatı Rehberi

İçindekiler

Grup Mülakatı Nedir?

Genel olarak adayları daha yakından tanımak, adayların, zaman ve kriz yönetimleri, analitik düşünmeleri, iletişim kapasiteleri ve liderlik becerileri gibi yetkinliklerini görmek için yapılan, aday sayısı fazla olduğunda, firmaların işlerini kolaylaştıran bir mülakat çeşididir. Daha önceleri köklü ve kurumsal firmaların uyguladığı, son dönemlerde orta ölçekli firmaların da kullandığı bir yöntemdir. Uygulama biçimleri;

 1. Grup bir masada toplanır ve gruba bir örnek olay verilir. Grubun bu örnek olayı önce bireysel daha sonra takım olarak çözmeleri beklenir. (Vaka Mülakatı)
 2. Grup yan yana sandalyelere oturtulur ve herkese aynı soru sorularak soruları cevaplamaları beklenir ya da katılımcılardan sunum yapılması istenir.
 3. Grup ikiye ayrılır ve gruplara zıt fikirler verilir. Grupların belli süreler ile kendilerine verilen fikirleri savunmaları beklenir. (Münazara)

Grup Mülakatının Yapılma Amacı

“İşgücü piyasası sizden neler bekliyor?” Bunun cevabı iyi bir araştırmadan geçiyor. Mülakatlarda sıklıkla kullandığınız; işe girdiğimde “İngilizce kursuna gidip İngilizce öğreneceğim.”, “Bilgisayar programları ile ilgili eğitimler almayı düşünüyorum.”, “Daha çok kitap, dergi ve makale okuyarak kendimi geliştireceğim.” gibi ecek, acak ekleri gelecek zaman ekleridir. Bu tarz cümleler gelecek planlarınızı ortaya koysa da firmalar daha çok sizin geçmişiniz ile ilgilenmektedirler. Sizden bekledikleri genelde şunlardır: “Neler yaptın ve bana ne ile geliyorsun?”, “Bu yaptıkların ile seni nerelerde değerlendirebilirim?” vb.

“Bize bilgisayar bilginizden söz eder misiniz?” sorusu geldiğinde ve siz Bilgisayar işletmenliği belgem var” dediğinizde, bu cevap işveren tarafından pek ikna edici bir cevap olmayacaktır. Sizden detaylarını ve seviyelerini isteyecek. Hatta bilgisayar başına oturtup uygulama bile yaptırabilir. Çünkü ülkemizde; bilgisayar belgesi olan bilgisayar kullanamıyor, ehliyeti olan araba kullanamıyor, yabancı dil belgesi olan o dili konuşamıyor. Bu nedenlerden dolayı adayları uygulamada görmek işverenleri daha çok ikna etmektedir. Başka türlü örnekler vermek gerekirse; “Şuan anlatamıyorum ama gerçekten kendimi rahat ifade edebilirim, şuan örnek veremesem de ikna kabiliyetim çok yüksek, iletişim becerilerim yüksek seviyededir” vb. cümleler kurmanız da sadece belgeler sunmanız gibi işveren tarafından pek karşılık bulmuyor. Yukarıda söz ettiğimiz birçok nedeni işverenler de bilmekte ve bizden pratik beceriler beklemektedirler. Kısaca işin başına oturtarak neler yapabildiğimizi görmek istiyorlar. İşte işin başına koyacak zamanları olmadığında, zamandan kazanmak adına yeni yöntemler geliştirilmektedir. Bu konudaki en güzel yöntemlerden biri ise grup mülakatıdır.

İşverenler grup mülakatlarında; örnek olaylar üzerinden, sizin birçok yetkinliğinizi ölçebilir ve birçok adayı bir mülakatta eleyip doğru adayı tercih edebilir.

Örnek 1:

Mağaza içinde satış danışmanı olarak çalışıyorsunuz. Mağazanın devamlı bir müşterisine satış yaptıktan sonra, müşteriyi kasaya yönlendirdiniz ve kasada kasiyer yok. Yeni bir müşteri ile ürünler üzerinde konuşurken, başka bir müşteri geliyor, çok aceleci ve birazda saldırgan biçimde size durmadan “bakar mısınız” diyor. O arada isminiz anons ediliyor ve yöneticiniz tarafından acilen depoya çağrılıyorsunuz. Devamlı müşteriniz kasada bekliyor. (Diğer çalışma arkadaşlarınız etrafta yok belki de moladalar.)

 • Bu durumu önce bireysel olarak çözmenizi daha sonra takım olarak çözmeniz istenebilir.(a)
 • Bu durumu 10 ya da 12 kişiye tek tek sorup onlardan cevaplar istenebilir.(b)
 • Bu vakada iki zıt çözüm önerisi verilir ve grup ikiye ayrılarak bunları savunmaları istenebilir.(c)

Grup mülakatlarından önce yapmanız gerekenler

 1. Her şeyden önce, kendinize dürüstçe ve cesurca bir SWOT[1] analizi yapmanız ve bunları tek tek sorgulamadan ve bir analizden geçirmeniz gerekmektedir.
 2. Grup mülakat örneklerini araştırınız çünkü; ne ile karşılaşacağınızı bilmelisiniz.
 3. Firmayı sıkı bir şekilde araştırın.(Firmanın; kuruluşu, sahibi, insan kaynakları, ne iş yaptığı, varsa ortakları ya da ortak kuruluşları, çalışma koşulları vb.)
 4. Tüm mülakatların temelinde dolaylı olarak yatan iki soru vardır. Bunlar; Neden sen? Neden biz? sorularıdır. Bu soruların cevapları sizde olmalıdır. (Unutmayın bu cevaplar, sizin ve firmanın ortak noktaları olmalı. Ne kadar ortak yönünüz varsa eliniz o kadar güçlüdür.)
 5. Kılık kıyafetiniz ve kişisel bakımınız firmayı yansıtmalıdır
 6. Pozisyon detaylı araştırılmalı ve beklentiler ile kendinizi kıyaslamalısınız.
 7. Son olarak mülakata geç kalmamak adına, mülakatın olacağı yere ulaşım araştırılmalı ve mülakata geç kalınmamalıdır

Grup mülakatı sırasında yapılması gerekenler

 1. Vaka verilmeden önce bir tanışma faslı olabilir. Bu bir buz kırıcıdır. Kendinizi tanıtırken, kendinizden emin ifadeler kullanınız. Kimsiniz? Eğitim durumunuz nedir? Deneyimleriniz ve stajlarınız nelerdir ve hangi görevler aldınız? Son olarak hedefiniz nedir? gibi sorulara yanıtlarınızı net ifadeler ile uzatmadan anlatınız.
 2. Daha sonra bir örnek olay (sanal çalışma ortamı da verilebilir) verilir. Örnek olay, sözlü ya da yazılı yönerge ile verilir. Yazılı yönerge işinizi kolaylaştırabilir, tekrar tekrar inceleme şansına sahipsiniz. Sözlü önergede böyle bir şansınız yok dolayısıyla çok iyi dinlemeniz gerekmektedir. Dinlerken not almak bir o kadar önemlidir ve bu takım çalışmasında en güçlü silahınız olacaktır.
 3. Grup mülakatlarının örnek olay(a) ve zıt fikirler(c) yöntemlerinde ikna kabiliyeti ön plana çıkmaktadır. İkna[2] etmek için:
 4. Sorunu yani yönergeyi iyi okumak ve anlamak,
 5. Bireysel olarak aldığın kararların altyapılarını oluşturmak (Neden, Nasıl ve Niçin)
 6. Tüm adayların fikirlerine saygılı olmak
 7. İddialarına bilirkişi göstermek ve günlük olaylardan örneklendirmek.
 8. İyi bir dinleyici olmak.
 9. Samimi olmak ve bunu beden dili ile desteklemek gerekmektedir.

NOT: ikna etmek ile dikte etmek arasındaki farkı lütfen araştırınız.

Grup mülakatı yöntemlerinden aynı soru yöntemi (c) için gözlemciyi ikna etmek gerekmektedir. Bunun için de samimi olmak ve tüm iddialara altyapı oluşturmak önemlidir.

 • Verilen örnek olay, başvuru yaptığınız pozisyon ile ilgili olmayabilir. Örneğin; siz Müşteri Temsilcisi mesleğine başvuruda bulundunuz, örnek olay bir yangında kurtarılması gereken insanlar ve eşyalar olabilir. Burada amaç; tartışma adabınızı ve becerilerinizi ölçmek, liderlik özelliklerinizi görmek, iletişim ve ikna kabiliyetinizi ölçmek, bireysel ve takım çalışmalarınızı gözlemlemek, stres yönetiminizi izlemek, bireysel olarak karar alma becerinizi ve takıma aktarma kabiliyetinizi görmektir.
 • Vaka çalışması başlamadan önce bireysel ve takım çalışması için süreler verilir. Bu süre kişi sayısına ve vakaya göre belirlenir. Tanışma bölümünden sonra gözlemcilerin dikkatlerini kendi üzerinize çekebileceğiniz ikinci bölüm zaman yönetiminizdir. Zamanı takip etmeyi sakın unutmayın(burada lütfen demek istiyorum çünkü elzemdir.) Bu sizin zamanı yönettiğinizin göstergesi olacaktır. Doğru zamanlarda takımı uyarmanız da harika olacaktır. Zamanı takip ederseniz, takımca tartışmayı başlatma şansı elde edebilirsiniz ki bu gözlemcilerin direk dikkatini çekecektir.
 • Takım olarak tartışmaya başladığınız an tartışmanın nasıl ilerleyeceği ile ilgili bir yöntemi ortak olarak bulmaya çalışın. Bu yöntem tartışmanın adabını belirleyecektir. Bu yöntemin, herkesin konuşabildiği ve fikrini söyleyebildiği, zamanın etkin kullanılmasına katkı sağlayabileceği bir tartışma ortamı da sunması gerekmektedir. Örnek1’e göre, bireysel süre bitti ve takımı başlattınız: “Arkadaşlar takım çalışmasına başlıyoruz, ben yine zamanı tutuyorum. Tartışmaya başlamadan önce dilerseniz çalışmamıza bir yöntem belirleyerek başlayalım. Yöntemin olması, zamanı etkin kullanmamıza ve herkesin konuşmasına katkı sunacaktır. Dilerseniz şöyle yapalım; herkes sırayla ve kısaca neler yaptığını söylesin ve ben not alayım, sonrasında ben de fikrimi söyler ve ortak bir noktada buluşmaya çalışırız” tarzında bir yöntem olabilir.

NOT: Kendinizi en son sıraya koymanız tüm adayları gözlemlemeniz ve tartmanız içindir.

 • Örnek olaylarda genellikle doğru cevaplar olmaz, herkese göre değişebilen cevaplar olabilir. Buradaki amaç, sizlerin analitik düşünme becerinizi, olaylara farklı açılardan bakabilme ve alternatif çözümler üretme kabiliyetinizi ölçmektir.

Örnek 2:
İki katlı bir evdesiniz, ocakta bir yemek var; yangın ha çıktı ha çıkacak. Dışarıda hayatınızda görebileceğiniz en şiddetli fırtına başladı ve evin tüm pencereleri açık, evde bir çocuk var ağlıyor ve ağlaması giderek artıyor. Telefon durmadan çalıyor. Kapı zili devamlı çalıyor ve kapı şiddetle vuruluyor.

Bu örnek olayda; bu evde hiç kimsenin ve hiçbir şeyin zarar görmeyeceği şekilde, sıralama ile bir düzen getirmenizi isteyebilirler.

Yukarıdaki örnek olayda en az on tane olasılık vardır. Bu olasılıklara göre de yapacağınız sıralamalar değişebilir. Örneğin telefon ev telefonu mu? Cep telefonu mu? Ya da çocuk kaç yaşında, 1-2 yaşında ise kucakta iken başka işler yapılabilir. Çocuk 9-10 yaşlarında olabilir ya da engelli ise ne olacak. Sıralamalar değişebilir.

 • Grup mülakatlarında sadece yönetici aranmaz. Her meslekte (satış danışmanı, müşteri temsilcisi vb.) personel arayabilirler. Benim liderlik vasıflarım yok deyip baştan pes etmeyin. Bunu iyi bilmek gerekir, herkes lider doğmamıştır. Siz kendi yapınızı bilerek ona göre davranmalısınız. İlk sözü siz alamayabilirsiniz fakat kontrollü bir şekilde takıma katkı sunmaya devam etmeniz gerekir. Katkı sunarken olayların farklı açılarını görüp uygun zamanda söz alıp katkı sunduğunuzda da gözlemcilerin dikkatini çekeceksinizdir.
 • Zamanı takip ediyorsanız grubu toparlayan kişi olmaya çalışın. Bazen konu yayılır ve ana fikirden uzaklaşılır, bu zamanlarda zamanı kullanıp grubu toparlayın.
 • Grup mülakatı çeşitleri ve vakaları farklı olabilir ama firmaların bu mülakatlardaki beklentileri genellikle aynıdır. İyi bir hazırlık sizi başarıya götürecektir.

NOT: Grup mülakatları çıktıları, sadece firmanın sizi değerlendirebilmesi için değildir.  Aynı zamanda sizin kendinizi değerlendireceğiniz sonuçlardır. Örneğin ikna kabiliyetim çok iyidir sanıp, grup mülakatında aslında çok iyi olmadığının ya da hissedilen seviyenin altında olduğunun farkına varılabilir.  Biz, yaptığımız grup mülakatlarında, adaylarda bu durumu sıkça görüyoruz. Grup mülakatları, kendinizi değerlendirmeniz için de harika bir yol.


[1] SWOT kelimesi, hem kişiler hem de işletmeler için 4 ana kelimenin İngilizce karşılıklarının baş harflerinden oluşmaktadır. Bunlar; Strengths (güçlü yönler), Weaknesses (zayıf yönler), Oppurtunities (fırsatlar) ve Threats (tehditler) kelimeleridir.

[2] İkna etmek, bir konu hakkında birini her yönüyle inandırmak, bir duruma inanmaya uygun hale getirmek anlamlarında kullanılan bir deyimdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz