Başarılı Bir İş Görüşmesi için 11 Önemli Nokta

Başarılı Bir İş Görüşmesi için Dikkat Edilmesi Gereken 11 Önemli Nokta

Özgeçmişini uygun bir şekilde hazırlandın, iş başvurularını yaptın. Artık sırada mülakat/lar var. İş görüşmesi herkes için stresli bir durumdur. Bu stres nedeniyle kimi zaman mükemmel geçecek bir görüşmeye bile gölge düşürebiliyor. Peki mülakata çağrılmak için beklediğin zamanlardan sonra o gün gelip çattığında yapacaklarına hazır mısın? İşte bir iş görüşmesinde potansiyelini, niteliklerini ve hevesini göstererek başarılı bir görüşme geçirmen için çok önemli ipuçları;

1-Araştırma önemli

İş görüşmesine gitmeden önce görüşme yapacağın kurum hakkında bilgi edin! Bilgi edinmen işe verdiğin önemi gösterecek bunun karşılığını mülakatta göreceksin.

2-İşi analiz et!

İlk adım, görüşmeye gidilecek işin analiz edilmesi olmalı. Burada yapılan telefon görüşmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. İlk telefon görüşmesinde işle ilgili ön bilgiler mutlaka alınmalı. Böylece sorulacak sorularla ilgili hazırlıklar da daha sağlıklı olacaktır. İş analizi ve araştırma yapma konusu iş ve kurum hakkında size çok ciddi ön bilgiler sunacaktır.

3-Özenli olmalısın!

İnsan görünüşüyle karşılanır, kişiliğiyle uğurlanır… Evet ilk izlenim ve özenli olma bir iş görüşmesinde kilit rol oynar. Özenli olman olumlu bir izlenim bırakmana yardımcı olacaktır.

4-Mülakat sorularına pratik yaparak hazırlan

Ön Hazırlık her zaman iş görüşmesinde kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. İş görüşmesinde sorulabilecek muhtemel sorulara hazırlık yapmak, çeşitli mülakat pratikleri yapmak çok başarılı sonuçlar doğurabilir. Bu pratikler hem bazı soruların cevaplarına önceden hazırlanmada hem de mülakat heyecanını azaltmada yardımcı olacaktır.

5-İş görüşmesine giderken yanında neler götüreceksin?

Bir iş görüşmesine giderken yanında bulunması gereken bazı önemli ihtiyaçların bulunuyor. İş görüşmesinden önce hazırlanması gereken bu ayrıntılar şöyle; öncelikle yol tarifi, kimlik, not defteri ve kalem, görüşeceğin kişinin ismi, mülakatta çıkabilecek sorularla ilgili hazırlığın, fazla özgeçmiş örneği, referans listesi ve varsa çalışma örneklerin, portfolyon. Evet, bu materyallerin yanında olması belki de işe alınmanı sağlayacak. Onun için hazırlığını eksiksiz yap.

6-Mülakatta giyilecek kıyafetler doğru ve her zaman önceden hazır olmalı

İş görüşmesine gitmeden, dolabında her zaman mülakatta giyilecek bir kıyafetin olması son dakika “Ne giyeceğim?” telaşlarının önüne geçer. İlk izlenim ve ilk görüşme her zaman çok önemlidir ve bu nedenle görüşmeye hazırlıklı gitmek fark yaratır. İş görüşmelerinde en dikkat edilmesi gereken durumların başında kesinlikle kılık kıyafet geliyor. Daha mülakat başlamadan giyiminiz işe alım uzmanının hakkınızda artı yada eksi bir not vererek başlamasına yardımcı olur. Artı bir not ile başlamak isterseniz hazırlıklarınızı önceden, en doğru şekilde ve eksiksiz yapın.

7-Tam vaktinde

Görüşmeye ne çok erken, ne de geç gitmelisin! İdeal olan görüşme saatinden 10-15 dakika önce orada olman. Ama riske atmak istemezsen 30 dakika önceden orda olacak şekilde ayarla. Malum trafik vs. olumsuz sürprizler ile karşılaşabilirsin.

8-Telefonu sessize aldın mı?

Telefonunun sesini kısmayı unutma! Çalan telefonunun dikkatini dağıtmasını istemezsin. Ayrıca işe alım uzmanları görüşme esnasında çalan bir telefonu pekte hoş karşılamazlar. Sonuçta ciddi bir iş görüşmesinde olduğunu unutma.

9-İçten bir gülümseme

Görüşmede kullanabileceğin en güzel aksesuar gülüşün! Olumlu bir etki bırakmak istiyorsan gülümsemeyi unutmamalısın!

10-Özgüvenli bir duruşun olsun

Göz teması kurman, özgüvenli olduğuna dair en önemli ipuçlarından biri! Kendinden emin olman işe alım uzmanının da sana güvenmesine yardımcı olacaktır.

11-Hangi özelliklerine güveniyorsun?

Öne çıkan özelliklerini vurgula! Pozisyona neler katabileceğini senden daha iyi kimse anlatamaz sonuçta! Bunu ukalalık yaparak en iyi benim en iyi ben yaparım edası ile değil, onlara nasıl katkı sunacağını ve problemi nasıl çözeceğin üzerine odaklan.

İş Görüşmesi Öncesinde veya Sırasında ise aşağıda belirtilen durumlara ayrıca dikkate edilmesi önemlidir !!!

*Görüşme sırasında cep telefonuna bakma! Tüm dikkatinle orada ol.

*Karşında birden fazla kişi varsa, yalnızca birine hitap etmemeye özen göster!

*Oturuşun asla saygı sınırlarını aşmasın.

*Kişisel konulara girerek sıcak bir ortam oluşturacağını düşünebilirsin ama ölçüyü tutturmaya dikkat et.

*Profesyonel bir nedenle orada bulunduğunu unutma! Profesyonel davranmaya dikkat et!

*Pozitif ol ve hep çözüm odaklı konuş!

İsmail Gemici
Human Resources Manager

Özgeçmiş hazırlama ve mülakat teknikleri için diğer yazılarımızı mutlaka okuyun…

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir