Şok Marketler’den Ev Kadınları için Bez Çanta Projesi

şok market sosyal sorumluluk projesi

ŞOK Marketleri, sosyal sorumluluk projesi ile ev kadınlarına destek oluyor. Ev kadınları, ürettikleri bez çantaları Şok Marketlere satarak el emeklerini değerlendirmiş olacak. Bez çantalar 4,5 TL’ye alınacak ve vergiler eklendikten sonra 5 TL’ye satılacak. Şok Merketleri’nin “BEN DE VARIM” sosyal sorumluluk projesi ile amacı ‘ev kadınlarının el emeklerini ekonomiye kazandırıp, onların gelir sahibi olmaları sağlamak hem de doğanın korunmasına katkı sağlamak.’ 22 Temmuz tarihi itibariyle başlayan proje için başvurular Şok şubelerine yapılıyor.

Proje ile ilgili Şok Marketler’den verilen bilgi şöyle:

Sattığım çantadan vergi alınacak mı.. Sonuçta bir iş yapacağım ve satacağım. Vergi muhafiyeti kapsamında mıdır?

Evet. El emeğiniz karşılığı size çanta başına net 4,50 TL nakit ödeme yapılacak. ŞOK ise bu çantaları KDV Dahil 5,00 TL fiyat ile satacak. Aradaki 50 kuruşluk fark; KDV ve stopaj vergilerine gidecek. 

En fazla 10 adet çanta demişsiniz.. Ayda mı 10 günde mi, yılda mı?

Projenin ilk aşamasında 10 adet kota ile başlanacak. Sonraki aşamalarda, bez çanta satışlarına göre yeni alımlar yapılacak.

5kg’lik taşıma kapasitesini kim nerede test edecek?

Bez çantalarınızın sağlamlığına Bölge Yöneticimiz bakıp, karar verecek.

Çanta üstüne istediğim deseni, bayrak resmini, modeli, rengi yapabilir miyim?

Bayrak resmi gibi resimli olmadığı müddetçe desen, nakış, renk uygundur.

Çantayı satmaktan vazgeçtim geri almak istiyorum nasıl alabilirim?

Ne yazık ki geri Alamazsınız.


Herhangi bir ŞOK mağazasında 10 adet çanta sattım ve bu mağaza Urfa’daydı. İstanbul’a gelip 10 adet daha satabilir miyim. Kontrolü nasıl sağlanacak?

Kimlik fotokopinizi alacağız. Dolayısıyla, böyle bir durum olduğunda muhasebe bölümümüz gerekli kontrolü sağlayacak.

(Örneğin: Bez alışveriş çantasını satın alan Müşteri ilk ürün taşımasında çantayı yırttı) Hatalı veya kusurlu çıkan bez çantalar için iade prosedürü nasıl olacak?

Çanta iade olarak geri alınacaktır. Müşterinin ödediği 5 TL kendisine geri ödenecektir. 

Ben müşteriyim çantayı 14 gün içinde iade etmek istedim iade edebilir miyim?

Yasal kurallar bu bez çantalarımız için de geçerli.

Ev kadınlarının nüfuz cüzdanlarını alıyorsak KVKK kapsamına girer. Bunun için form imzalatmalısınız bunu nasıl yapıyorsunuz ŞOK?

Aslında kimlik fotokopinizi alıyoruz ve bu proje ile el emeğiniz ekonomiye kazandırıldığı için artık müşteri değil, tedarikçi yani üretici oluyorsunuz. O sebeple, tedarikçimiz olarak KVKK formu imzalamanız gerekmiyor. NOT: Hukuk’tan görüş almak lazım. 

Şok Marketlerin bu projeyi yapmasının amacı nedir?

Ev kadınlarının destek olabilmek. Ev hanımlarının kendi yaptıkları bez alışveriş çantaları ŞOK marketlerde kar amacı gütmeden satışa sunulacak. Böylelikle ev kadınlarının el emeklerini ekonomiye kazandırıp, onların gelir sahibi olmaları sağlanıyor hem de doğanın korunmasına katkı sağlıyorlar.

Ev kadınlarının kendi yaptıkları bu bez alışveriş çantaları ŞOK mağazalarında KDV Dahil 5,00 TL fiyat ile satılacak. Ancak KDV ve stopaj vergileri düşüldükten sonra ev hanımlarına çanta başına net 4,50 TL nakit ödeme yapılacak. Örneğin; 10 tane çanta teslim alınırsa, ev kadınına 45 TL nakit para peşin ödenecek.

Bu proje nedir? Bilgi verir misiniz?

Ev kadınlarının destek olabilmek için ev hanımlarının kendi yaptıkları bez alışveriş çantalarını ŞOK mağazalarında kar amacı gütmeden satışa sunulacak. Böylelikle ev kadınlarının el emeklerini ekonomiye kazandırıp, onların gelir sahibi olmaları sağlanıyor hem de doğanın korunmasına katkı sağlıyorlar. Ev kadınlarının kendi yaptıkları bu bez alışveriş çantaları ŞOK mağazalarında KDV Dahil 5,00 TL fiyat ile satılacak. Ancak KDV ve stopaj vergileri düşüldükten sonra ev hanımlarına çanta başına net 4,50 TL nakit ödeme yapılacak. Örneğin; 10 tane çanta teslim alınırsa 45 TL nakit para ev kadınlarına peşin ödenecek.

Bu proje ne zaman başlayacak? Ve nerelerde geçerli olacak?

Bu projemiz 22 Temmuz itibariyle tüm Türkiye’de 81 ildeki tüm ŞOK mağazalarında başladı.

Ev hanımları bez alışveriş çantası nereye kime teslim edilecek?

ŞOK Bölge Yöneticisi, ev kadınının başvurduğu Şok mağazasından teslim alacak. Ev kadını ve ŞOK Bölge yöneticisinin karşılıklı belirledikleri tarih ve saatte, ilgili mağazada bir araya geldiğinde, çantalar sayılarak, imzalı makbuz karşılığında, kimlik fotokopisiyle birlikte teslim alacaktır. 

Ev hanımları kendi yaptıkları bez alışveriş çantası karşılığında para alacak mı?

Evet alacaklar. El emekleri karşılığı kendilerine çanta başına net 4,50 TL nakit ödeme yapılacak. ŞOK ise bu çantaları KDV Dahil 5,00 TL fiyat ile satacak. Aradaki 50 kuruşluk fark; KDV ve stopaj vergilerinden kaynaklanmaktadır.

Peki, ev kadınlarının el emeğinin karşılığı 4,5 TL, çok düşük değil mi?

Bez çantaların satış fiyatını çok yüksek fiyatlı tutmak istemedik. Çünkü herkesin bu çantaları satın alarak ufak çapta da olsa katkı sağlamalarını istedik.

Ev hanımları çantaları teslim ederken yanlarında herhangi birşey getirmeli mi?

Evet. Kimlikleri ya da fotokopisi yanlarında olmalıdır.

Bir ev kadını en fazla kaç adet bez alışveriş çantası yapıp teslim edebilir?

En fazla 10 adet çanta teslim edebilirler. Çünkü, bu bölgedeki alım kotası dolabilir, o sebeple ürünler satıldıkça tekrar alımlara başlanacaktır.

Peki ev kadınlarının yaptığı bu bez alışveriş çantasından beklenen özellikler var mıdır?

Evet var.

Alışveriş çantaları “bez” malzemeden yapılmış olmalıdır. Plastik gibi hazır ve fabrikasyon üretilmiş çantalar kesinlikle alınmayacaktır.

Ebatları 40cm x 40cm ölçülerinde olmalı. Ancak bez malzemeden olmak kaydıyla, daha küçük ölçülerde gelen çantalar da olabilir.

Sağlam olmaları. Alışveriş çantası olarak kullanılacakları için en az 5kg’lik yük taşıyabilecek sağlamlıkta olmalı.

10 thoughts on “Şok Marketler’den Ev Kadınları için Bez Çanta Projesi

  1. İyi ama maliyeti şok karşılanıyor. Dolayısıyla anası danasını geçecek tabiri caizse. Destek değil de biraz kullanmak olmuş bu.

  2. Komşum Hazal Dayanıklı adına başvuruyorum.
    10 adet bez çanta vermek istiyor.

  3. Kumas in tek renk olmasi ve ne cesit olmasi sart mi bende yapabilirim her magazaya tek kisi mi basvuru yapabiliyo secilmis kisi olabilicekmiyiz

  4. Şok market benim duygularımla oynadı okadar güzel hayaller kurmuştumki konuşmak için gittiğimde biz çanta almıyoruz bu mahallede satılmaz dediler her şok market çanta alımı yapmıyor dediler ne anladım ben bu destekten. Yardımsever “görünmekten”başka bişey yapmıyorlar herkes diyecekki şok marken nekadar yardımsever sahtekarlık değilde ney bu? Bundan sonra şok marketin önünden bile geçmem!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir