7 Maddede CV Hataları

Başarıyı engelleyen Özgeçmiş / CV Hataları

İnsan Kaynakları başvurularıma neden yanıt vermiyor? Çok sayıda ilana başvurdum, CV gönderdim ancak mülakata neden çağrılmadım? Bu sorular iş arayanların kendilerine en sık sordukları sorular arasında. Soruların cevabı çok basit olabilir: CV hataları!

CV/Özgeçmişler çoğunlukla gerekli özen gösterilmeden hazırlanıyor. İnternetten indirilen CV örnekleri hızlıca doldurulup gönderiliyor. Kimi zaman CV hazırlamanın zorunluluk olarak görülmesi nedeniyle böyle yanlış bir tavır sergileniyor. Ya da ‘İnsan Kaynakları CV’leri zaten okumuyor!’ düşüncesi bu sorunun kaynağını oluşturuyor. Hangi nedenle olursa olsun gerekli özeni göstermeden,  zaman ayırmadan hazırladığınız CV’ler gerçekten çöpe atılmaya mahkûm oluyor.

En çok yapılan CV hataları

Mülakata çağrılmamanız için yapmanız gereken oldukça basit CV hatarını listeleyelim.

1.Yanlış İletişim Bilgisi 

‘Yok canım!’ dediğinizi duyuyoruz. Bu kadar büyük bir yanlış da yapılmaz değil mi? Ancak emin olun birçok CV’de iletişim bilgileri eksik veya hatalı. En büyük hata telefon numarasının yanlış yazılması. Tek bir numaranın yanlış olması mülakatı kaçırmak anlamına geliyor. Ayrıca CV’nin güncellenmemesi nedeniyle eski telefon numarasının da verildiği oluyor.

2.İlginç e-posta adresi

Ergenlik döneminden kalan mail adreslerinizi hala kullanıyorsanız artık değiştirme vakti geldi. Nasıl bir ruline, kişiliğe sahip olduğunuzu crazyboy/crazygirl@….com gibi adreslerle rahatlıkla ifade edebilirsiniz. Bu nedenle iş yaşamına uygun ad ve soyadınızdan oluşan bir mail adresi alınız. Eğer daha önce bu isimlerle alınmışsa mail adresleri sakın lakap kullanmayın; nokta, orta çizgi gibi işaretler daha resmidir.

3.CV’de düğün fotoğrafı

Evet, herkes en karizmatik fotoğrafını koymak ister CV’sine. Düğün, nişan, mezuniyet fotoğrafları ilk sırayı kapıyor. Sonraki sıra ise arkanıza boğaz manzarasını aldığınız, olgun bakışlı bir fotoğraf oluyor. İş yaşamında sizi temsil edecek fotoğraflar bunlar mı? Tabii ki değil! CV’nizde kullanacağınız fotoğraf resmi olmalıdır. Arka fonu tek renk, takım elbiseli bir fotoğraftır olması gereken.

4.Yazım ve Noktalama hataları

Yapılan yazım ve noktalama hataları o kadar çok ki bazı CV’ler ‘beni mülakata çağırma!’ diye bağırıyor. –de ve –ki eklerinin yazımından tutun da birçok noktalama işaretinin yanlış kullanılmasına kadar tek sayfada onlarca hata barındırıyor CV’ler. Ve tabii ki bunlar da göze batıyor.

5.Hayat hikâyesi mi CV mi?

Yeni mezun veya birkaç yıllık deneyimi olan bir iş arayandan 5 sayfalık CV geliyor. CV’sinin ne kadar uzun olursa o kadar kolay işe kabul edileceğine inanmış veya inandırılmış. Unutmayın, sizle birlikte aynı ilana başvuran binlerce kişinin CV’si de aynı İnsan Kaynakları ekibi tarafından okunacak. Tek bir sayfada, sayfanızı düzenli kullanarak hazırlayabilecekken CV’nizi, 5 ayrı sayfada bol boşluklu hazırlamanız CV’nizin okunmamasının asıl nedenidir.

6.Okunabilirlik

CV’niz okunacak kadar sade ve temiz mi? Baktığınızda her bölüm hızlıca okunacak kadar iyi bir görsel düzene sahipse sorun yok! Başlıklar normal metinden kalın veya renkli, yazı tipi ve punto standart olmalıdır. Sayfanızın kirlenmemesi için mutlaka bir dosya içinde saklamayı da unutmayın.

7.CV hazır, ya sonra?

CV hazırlığınız bittiyse hemen kendinize ‘Bu CV ile mülakat yapar mıydım?’ sorusunu sorun. Nesnel olamayacaksanız bir yakınınızı değerlendirin. İnsan kaynaklarında çalışmış, yöneticilik yapmış birileri veya sosyal medyada size yardımcı olacak ilgili birilerini de bulabilirsiniz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir