CV Neydi? CV Emekti…

Eray Cemal Şentürk

CV Neydi? CV Emekti…
Baştan şunu aktarayım, yöneticilik yaptığım kurumların tümünde işe alımlarda aktif rol oynadım ve İK departmanının başarılı olmasına bakmaksızın aday CV’lerini özenli bir şekilde inceledim. Yöneticilerin ne kadarı bunu yapıyor bilemiyorum ancak birlikte zorlukların üstesinden gelecek olan ve belki yıllar boyunca birlikte çalışacağım kişileri seçmek için zaman harcamak boş bir iş olmasa gerek. Bu nedenle çok fazla CV incelemiş oldum ve bunları incelerken gerçekten CV hazırlamanın ya da bir işe başvurmanın gerekliliğini yerine getirmemiş onca aday gördüm. İK’cıları bilmem ama biz yöneticiler CV’de ne görmek istiyoruz? İncelerken ne hissediyoruz? Son tecrübemle birlikte bunları aktarmak istedim.

Geçtiğimiz ay departmanımızda yeni açılan pozisyonların giderilmesi için bir dijital reklam yöneticisi ve bir iş analisti ilanı yayınladık. Oldukça da fazla başvuru aldık. İlk etapta pozisyonu hızlıca kapatacağımızı düşündüm ancak CV’leri incelemeye başladığımda; Yalova’nın bir ilçesinin belediye başkanının başvurması mı dersin, Jimmy-jip kamera operatörü mü 🙂 Neyse ki başvuruların geneli böyle değildi ve derin bir nefes aldıktan sonra iki pozisyon için gelen başvuruları tek tek incelemeye başladım.

CV Nedir? 

CV, seni kısacık süre içerisinde hiç tanımadığın birine en iyi anlatabilen, tabiri caizse en şık ve iyi göründüğün yerdir. En az sosyal medya hesaplarına özendiğin kadar özenmen gerekir.

İzlenimlerim şunu gösteriyor ki; iş başvurusu yapan adaylar karşı tarafın CV’yi incelerken nasıl davrandığını ve neye özen gösterdiğini bilmiyor.Yeni mezun arkadaşları anlayabilirim belki ama tecrübeli arkadaşlarda da durumun bu şekilde olduğunu görüyor ve şaşırıyorum.

CV İnceleme Süresi

Kısacık süreden kastımız ne? Ben yaklaşık 1.5 dakika (90 saniye) harcadım. İK uzmanlarının sürekli incelemelerde bulunduğunu düşünürsek 30 saniyeden fazla vakit ayırdıklarını düşünmüyorum. Dolayısıyla CV hazırlarken 30 saniyede karşı tarafın ne görmesini istiyorsan onun üzerinde durmalısın.

İç Ses: “Tenis oynuyormuş ,anlatmış uzun uzun.. Bu kafayla daha çok oynarsın”

CV’inde En Önemli Alan Geçmiş Tecrübeleriniz

Benim öncelikle odaklandığım ve en çok vakit harcadığım alan burası. Nerede çalıştığıyla bağımsız olarak orada ne yaptığı ve nasıl yaptığı çok daha önemli. Ancak genelde kocaman puntolarla yazılan Şirket isimleri (çalışılan-staj yapılan şirket iyi ise tabi) ve yine büyük puntolarla yazılan Title’lar (Title iyi ise tabi). Peki ne yaptın orada? Tek cümle yok..

Şu şekilde bir Cv vardı mesela;

 1. THY – Bilgisayar Mühendisi 5 Yıl – Açıklama yok
 2. Turkcell – Dev.Ops Team Manager 4 Yıl – Açıklama yok
 3. XYZ Holding – IT Manager – Halen – Halen açıklama yok

İç Ses: “Arkadaşım, güzel firmalarda çalışmışsın anladık da, engelli kadrosundan mı girdin, elin mi yok iki satır bir şey yazsaydın?!”

Aslında bu tarz CV’leri hazırlayan arkadaşlar bence şunu ifade etmek istiyorlar; Ben gayet yeterliyim,bak çalıştığım yerlere.. Ama bu tarz CV’lerde bizim gördüğümüz ise daha kendini ifade etme becerisi dahi gelişmemiş veya ifade etmek için hiç çaba sarf etmemiş adaylar. Kendini ifade etmek için çaba sarf etmeyen bir aday, çalışırken hangi zorluğu aşmak için çaba sarf edebilir ki?

Staj Deneyimler

Yukarıdaki konunun aynısı staj deneyimi olup bir iş deneyimi olmayan ve iş arayan adaylar için de geçerli. Title’ler büyük değil bu sefer ama firma isimleri büyük (yine iyi firmalarsa).

Sizi işe alacak insanlar şunları biliyor;

 • ‘Kurumsal’ diye nitelediğimiz firmalarda staj yapmak; başarılı olmak istemek ve kariyer basamaklarını hızlı çıkmak anlamına geldiği gibi kurum içerisinde kamufle olmak, gizli işsiz olmak, aman konfor alanım bozulmasın demek ve kurum ismi arkasına gizlenmek anlamlarına da gelir.
 • Büyük firmalarda sistemler çalışır, daha küçük firmalarda kişiler. Senin başarı diye anlattıkları kendinin mi yoksa sistemin mi?
 • Staj deneyimi demek iş deneyimi demek değildir. Tam olarak başarıyı, başarısızlığı ve riski tatmadı ve yönetici baskısı hissetmedi. Dolayısıyla önemli olan karakteri.
 • Start-Up’larda staj yapmış adaylar daha hızlı gelişim gösterir.Çünkü daha fazla sorumluluk almıştır.
 • Star-Up Stajı >Üniversite kulüplerinde ‘aktif’ görev almak >Banka stajı

Ne yaptığın ve nasıl yaptığın nerede yaptığından daha önemli. Bunu birilerinin genç arkadaşlara mutlaka anlatması lazım. Staj yaparken öğrendiğin yeni şeyler, başardığın işler, iletişim kurduğun kişiler, en önemlisi gelecek planın, hayallerin ve neyi başarmak istediğin. Sadece bunlardan bahsetsen bile daha etkileyici.

Doğru İşe Başvurmak

Son zamanlarda İK konusunda uzman kişilerin iş arayışındaki adaylara günde en az 5-7-10 vb. başvuru yapmalısın gibi tavsiyelerde bulunduklarını okuyorum. Belki doğru işlere başvuruyorsan istatistiksel olarak bir anlamı olabilir. Ama gördüğüm şu ki çok yanlış anlaşılıyor ve alakasız bir çok başvuru var. İK’cıların söylediği doğru olan 5-7-10 neyse artık işe başvurmaktır diye düşünüyorum. İnstagram postu beğenir gibi iş başvurusu olur mu 🙂 ?

İç Ses: “Şimdi bu adayı arayıp: ‘şu ilanımıza başvurmuşsunuz çok beğendik,25.000 TL net ücret sizin için uygunsa yarın başlamanızı bekliyoruz’ deyip telefonu kapatacaksın,arasın dursun nereye başvurduğunu”

Not: İlk yapılması gereken iş bulmak değil, iş görüşmesine çağrılmak olmalı.

Ön Yazı Neden Önemli

Ön yazı, tamda CV’yi inceleyene kısa yoldan ben ‘doğru işe başvurdum’, ‘bilinçli yaptım ve bak bu işe uygunum’ deme yönetimidir. Bu nedenle İK uzmanları ön yazıyı sever. Ama Copy-Paste olanları değil. Ben de ön yazısı olan adaylara diğerlerine nazaran daha fazla özen gösterdim. Hatta iş-staj geçmişi aradığımız özelliklerde olmasa bile ön yazıları okudum ve burada beni etkileyen adaylarla görüştüm. Yaklaşık 100 tane bir birinin aynı ön yazı okudum 🙂

İç Ses: “Tabi burası üniversite rektörünün doktorasını Copy-Paste’le yaptığı ülke, siz de haklısınız..”

Kendiniz olmanız yeterli. Firmayı tanıyormuş veya yıllardır çalışmak istiyormuşsun gibi davranmanın lüzumu yok bence. “Neyi başarmaya açsın, özelliklerin bunları başarmaya uygun mu ve belki bu firma değil ama neden bu sektör?” Bu kadar.

Bir İşten Beklentileriniz Nedir

Bir çok firma artık ilk görüşmelerini telefon veya görüntülü konuşma üzerinden yapıyor. Ücret aralığı dahi bir işten beklentileriniz neyse bunları İK uzmanına mutlaka sorun. Sormadığınız da hem sizin için hem bizler için boşa harcanmış vakitten başka bir şey olmuyor. Sonuçta ücretli çalışan profesyoneller, bir kuruma bazı beklentiler karşılığında emeğini kiralamaktadır. Yani evi kiralayan çalışandır, kiracı olan işletmedir.

Örneğin;

 • Nasıl bir işten bahsediyoruz, günlük rutini nedir?
 • Bu pozisyondaki çalışandan beklenen nedir?
 • Bu pozisyonda çalışan başka ekip arkadaşları var mı?
 • Bağlı bulunduğu yönetici kimdir, departman nedir?
 • Firmanın sunmuş olduğu yan avantajlar nelerdir?
 • Net ücret dışında prim vb. hak edişler bu pozisyon için uygulanır mı?
 • Bu pozisyonda çalışan diğer kişilerin ortalama kazancı ve bu pozisyon için belirlenen bütçe nedir?
 • Çalışma lokasyonu nedir ve seyahat vb. konularda nasıl davranılır?

İç Ses: “Hiç bir şey sormuyor bu aday bu pozisyon anlamakla ilgili, sormadan bir insan nasıl anlar ki ?”

Not: Tamamen ısınamadığınız bir iş ise tamam demeyin. Aklınıza takılan noktaları gidermeye çalışın, sorun.

Son olarak eğer bir iş görüşmesine çağrıldıysanız ve gidemeyecekseniz mutlaka haber verin. Daha bunu öğrenememiş ve 10 yıl tecrübeli olduğunu düşünen adaylar var bu iş piyasasında..

İç Ses: “Bazen patronlar o kadar haklı ki…”

İşin Özeti

CV neydi, CV emekti… Sonuç olarak nasıl emek olmadan başarı gelmiyorsa iş de gelmiyor. Kimsenin bir birini tanımaya vakti olmadığı ve her şeyin çok hızlı aktığı bir dünya da kendinizi birilerine tanıtma zorunluluğunuz olduğunda bunu en kısa yoldan yapmalısınız.

Özellikle tecrübeli İK profesyonelleri doğru düzgün olmayan bir CV‘ye baktıklarında bile adaydan ne çıkacağını anlayabiliyorlar zaten.Ama anlayıp isteyip istememek onların tercihi ve senin bir işe ihtiyacın var.

Eray Cemal Şentürk
Partnership and Business Development Manager

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir