Ayça Arığ İle Röportaj

İçindekiler

Ayça Arığ İle Röportaj

1)Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, 1987 yılında Ankara’da doğdum, ODTÜ Özel lisesi sonrasında Bilkent Üniversitesi iktisat bölümden mezun oldum. Üniversitenin son senesinde dünyanın yükselen gücünün Çin olacağını düşünerek Çince öğrenmeye başladım. Üniversiteden mezun olduktan sonra da Çinceyi daha iyi öğrenmek adına Şanghay’da Fudan Üniversitesinin Çin dili bölümüne başladım. İki sene sonunda Çincem çok daha iyi olarak Ankara’ya dönsem de Çin maceram bitmedi. Ankara’da Çin ile Türkiye arasında iş adamlarına ticaret konusunda danışmanlık yapan bir dernekte işe başladım, sonrasında Çin Hükümetinden aldığım burs ile Zhejiang Üniversitesinde Çince Uluslararası İşletme yüksek lisansı için Hangzhou’ya taşındım. Çince yüksek lisans yapmanın bana bir çok farklı konuda katkısı olduğunu hep düşünürüm, ki burada edindiğim deneyimleri sonraki iş hayatımda çokça kullandım. Yüksek lisansımın sonrasında Fiba Grubunun Shenyang şehrindeki AVM’sinde pazarlama müdürü çalıştıktan sonra Ankara’ya dönerek Sabancı Üniversitesindeki proje uzmanı pozisyonuna başladım.

Fudan Üniversitesine ilk başladığım seneden itibaren part-time olarak da İngilizce öğretmenliği yapmaya başladım. Seneler içinde Ankara’daki işim de dahil olmak üzere İngilizce öğretmenliğini hiç bırakmadım. Maddi açıdan bütçeme destek olması için başladığım iş, zamanla gelirim arttıkça gönüllü çalışmalara döndü. Çin’de ve Türkiye’de 4-65 yaş arası yüzlerce kişiye faklı içeriklerde İngilizce dersleri verdim.

2)Şu anda Sabancı Üniversitesi’nde proje uzmanı olarak görev yaptığınızı görüyorum. Bize biraz proje uzmanlığından bahseder misiniz?

Şu anda Sabancı Üniversitesinin sanayi ile işbirliğine destek olmak adına Ankara’da kurduğu proje ofisinde çalışıyorum. Proje uzmanı olarak akademisyenlerimizin çalışma konuları ile sanayinin ihtiyaçlarını buluşturarak, yapılan akademik çalışmaların gerçek hayatta uygulamaya dönüşerek bilime katkı vermesi için projeler üreten bir ekipte olmaktan çok mutluyum. Dünyanın farklı ülkelerinden akademisyenler ve farklı kurumlar ile Ar-Ge odaklı projeler üzerine yoğunlaşmaktan ayrıca çok keyif alıyorum ve tabii ki uzak doğu ile ilgili projelere de sıkça yöneliyorum.

3)Biliyorsunuz ki İngilizce hepimizin korkulu rüyası, korkularımızı nasıl yenebiliriz bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

İngilizce gerçekten artık bir korku haline geldi, açıkçası bu durumun eğitim sistemimizdeki üslup yanlışından kaynaklandığını düşünüyorum. Bence İngilizcenin neden matematik ya da coğrafya gibi öğrenilemediği küçük yaşta çok iyi açıklanmıyor ve senelerce süren teorik bilgiler iyice pekişmediği için de dil hep havada ve öğrenilmesi inanılmaz zor bir korku olarak yerleşiyor. Yeni bir dil öğrenmek kolay değil, biliyorum. Dil düşünceyi beslediği için insanın düşünce yapısını değiştirmeye zorladığı için de daha zor ama İngilizce öğrenmenin sadece kelimeleri ve grameri ezberlemekten öte olduğunu kavramadan, iyi İngilizce konuşmak zor. Bunun farklı nedenleri var ama en çok gözlemlediğim nedeni öğrenciler hemen harika konuşmayı beklediği için ve mükemmel cümle olmadan konuşmaya çekindikleri için zorlanıyorlar, yanlış yapmaktan utanıyorlar. Yabancı bir dil öğrenmenin herkes için zor olduğunu anlatıp, yanlış yapmayı teşvik etmek gerek diye düşünüyorum. Pratik olmadan ilerlemek çok zor, pratik de yanlış olmadan olmuyor.

Kendi anadilimizi bile gramerine tam uygun olmasa da akıcı konuşmaktan korkmuyoruz ama yabancı dil olunca kusursuz olmaya çalışıyoruz.

4) Hepimiz akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak istiyoruz fakat bir türlü nereden başlayacağımızı bilemiyoruz. Sizce bu konuda neler yapmalıyız, nereden başlamalıyız?

Bu konudaki tavsiyem İngilizce altyapınız ile ilgili aslında. Eğer okuma konusunda fena değilim diyorsanız veya kendinizi 10-15 dakika anlatmaktan korkmuyorsanız o zaman artık pratiğe yönelmeniz gerekiyor. Bu temel seviyenin üzerindesiniz, artık gramer çalışmayı bırakıp başka şekilde İngilizcenizi geliştirmenizin daha faydalı olacağı yerdesiniz demek. Ama temel seviyedeyseniz gramer ve kelime çalışmayı da ihmal etmemeniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

5) Verdiğiniz eğitimde İngilizceyi akıcı konuşmak için bol bol pratik yapmamız gerektiğini vurgulamıştınız. Ve yapabileceğimiz birkaç pratik önerisinde bulunmuştunuz. Tekrardan önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Pratik önerilerinin başarısı sizin uygulama sıklığınız ile doğru orantılı. Genel olarak okumaları sesli yapmanız, günlük yaptığınız işleri yaparken kendi kendinize konuşarak yaptığınız işi İngilizcede nasıl anlatırsınız, aynada kendinize bakarak sesli kelimeleri tekrar etmeniz, dizi filmleri İngilizce alt yazı ile yavaşlatılmış olarak izleyerek takip etmeniz ve tekrarlayacağım ama bol okuma yapmanızı tavsiye ederim. Konuşmak ancak konuşarak gelişir, konuşmak için de kelime bilmeniz gereklidir.

6) İngilizce Gramer’imizi geliştirecek kitap öneriniz var mı? Aynı şekilde İngilizce Speaking geliştirecek film veya dizi önerileriniz var mı?

Kitap önerileri seviyenizle doğru orantılı. Tavsiyem ilgilinizi çeken bir konuda okurken sizi az yoran bir seviye belirleyin. Çok zor olursa sürdüremezsiniz, çok kolay olursa da gelişmezsiniz. Türkçesini zaten okuyup bildiğiniz bir kitabın İngilizcesi ile başlayabilirsiniz. Orta okuldan başlayarak Harry Potter kitaplarını İngilizce okumak benim İngilizcemi çok geliştirmişti.

7) Eğitim görmeye devam eden arkadaşlara ve mezunlara ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

Dil çok nankördür, öğrendim deyip üzerinde çalışmayı bırakırsanız geliştiremezsiniz. Sürekli hayatınızın içinde yeri olacak bir formül bulmanız gerek. Ben bile hala kendi kendime İngilizce düşünerek veya kendi kendime İngilizce konuşarak aktif tutuyorum. Sizin için uygun olan yolu bularak onu uygulamanızı tavsiye ederim. Bu her gün haberlerin bir kısmını İngilizce okumak olabilir, İngilizce podcast dinlemek olabilir veya bir arkadaşınızla İngilizce sohbet etmek olabilir. Önemli olan aktif olarak her gün vakit ayırmanız.

Ayça ARIĞ Linkedln Hesabı:

https://www.linkedin.com/in/ayca-arig-a952b037


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz