Bakanlar Üniversitelilere Kamuda İş İçin Ne Dedi?

üniversitelilere typ kamuda iş staj sosyal çalışma programı

İşkur üniversite öğrencilerine iş, üniversite öğrencilerine yazın iş imkanı, işkur üniversite öğrencilerine iş imkanı, üniversitelilere typ, üniversite öğrencileri yaz aylarında kamu kurumlarında çalışabilecek gibi başlıklarla gündeme gelen Sosyal Çalışma Programı detayları açıklamalarla netleşiyor.

Jülide Sarıeroğlu Açıklaması

Sosyal Çalışma Programı ile ilgili ilk açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Jülide Sarıeroğlu’dan gelmişti. Sarıeroğlu, yaptığı açıklama ile Sosyal Çalışma Programı konusunda önemli detaylar paylaşmıştı. Sarıeroğlu’nun açıklaması şöyle:

2023 yılına kadar her yıl, 81 ildeki üniversitelerimizin 18-25 yaş aralığındaki öğrencileri ilk defa sigortalı yaparak sosyal sigorta sistemine de dahil etmiş olacağız. Şehirlerin coğrafi ve sosyal durumlarına göre gençler; ağaç dikimi, yaşlı bakımı, sosyal hizmetler, eğitmenlik, mentorluk gibi işleri yaparak, bir yandan cep harçlığı biriktirecek bir yandan da toplum yararına çalışmış olacaklar.

Bu programa katılacak olan gençlere 1 aylık hizmetleri sonunda net asgari ücret tutarında ödeme yapılacak. 7 milyon üniversite öğrencisi için bulunmaz bir fırsat olan bu programla, öğrencilerimiz eğitim aldıkları şehirlere daha okurken hizmet etmiş olacak ve yaşadıkları şehirlere olan aidiyetleri güçlendirilecektir.

Gençlerimiz sosyal çalışma kapsamında üniversiteye hazırlanan liseli kardeşlerine eğitmenlik, sosyal hizmet modellerinden yararlanan evlatlarımıza mentorluk, huzurevlerindeki yaşlılarımıza yoldaşlık, belediyelerin gençlik kamplarında koçluk, folklor hocalığı, çocuklarımıza kodlama öğretmenliği dahi yapabileceklerdir. Bu modelin özel sektörü de özendirmesini ve buna benzer programları hayata geçirmesini bekliyoruz. Her üniversite kendi ormanını, her STK kendi çocuk yaz kampını bu modelle yaparsa sosyal çalışmayı deneyimleyen gençlerimiz Türkiye’nin geleceğini daha aydınlık günlere taşıyacaklardır.

Zehra Zümrüt Selçuk Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ismi bu süre zarfında değişerek ile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olsu. Değişiklik sadece isimle kalmayarak Zehra Zümrüt Selçuk yeni bakan olarak atandı. Zehra Zümrüt Selçuk döneminde Sosyal Çalışma Programı detayları oldukça netleşti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un Sosyal Çalışma Programı başlığındaki açıklaması ise şöyledir:

Üniversite öğrencilerinin faydalanabileceği program haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda kamu kurum veya kuruluşlarında uygulanacak. Programlar en fazla üç ay süreyle düzenlenebilecek.

Program kapsamında gençler, doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanlarında çalışma yapacak.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

2 thoughts on “Bakanlar Üniversitelilere Kamuda İş İçin Ne Dedi?

  1. Bir yaz döneminde Sosyal Çalışma Programının azami süresi 3 aydır. Bir katılımcı haftada 3 gün bu programa katılım sağlayabileceğinden bir yaz döneminde katılım sağlanabilecek toplam süre 42 gündür. 2019 yılı yaz dönemi için bu süre 39 gündür.
   Temmuz ortasında işbaşı yapılmış olunacak diye tahmin ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir