İçerik Pazarlama Nedir?

İçindekiler

İçerik Pazarlama Nedir?

İnsanlar piyasaya yeni bir ürün sundukların da ya da piyasa da ki var olan ürünlerini hedef kitleye ulaştırmak, onları kazanmak, onlarla iletişim kurmak için çeşitli yollara başvururlar ve biz bunu içerik pazarlama olarak adlandırırız. Tabi ki üründen ürüne veya şirketten şirkete değişen stratejiler ve yöntemler vardır.

Kullanıcılar Neden Geleneksel Pazarlama Yerine İçerik Pazarlamayı Tercih Ediyorlar?

Geleneksel pazarlama da belirli bir kitleyi elde tutmak daha kolaydır ama daha maliyetli ve daha fazla zaman alarak kısıtlı müşteriye ulaşılır. İçerik pazarlaması ise daha büyük bir hedef kitleye hitap etmektedir çünkü teknoloji hayatımızın büyük bir bölümünü etkilemektedir ve bu yüzden hedef kitleye daha kolay, daha az maliyetli ve daha kısa zamanda ulaşılır.

Özellikle, içerik pazarlamasını kullanan kuruluşlar için üç temel neden ve fayda vardır:

 • Yükselen Satışlar
 • Tasarruf
 • Daha Fazla Sadakate Sahip Müşteriler

İçerik Pazarlamada Satın Alma Döngüsü

İçerik pazarlamada satın alma döngüsü dört adımdan oluşmaktadır; farkındalık, araştırma, düşünme satın alma.

 • Farkındalık: Müşterinin bir ihtiyacı vardır ama bunun farkında değildir ya da o ihtiyacının bir çözümü olduğunun farkında değildir.
 • Araştırma: Müşteri ihtiyacını belirledikten sonra onun için araştırmalar yapmaya başlar.
 • Düşünme: Bu adım da müşteri alternatifleri değerlendirmeye başlar. Farklı satıcılardaki ürünü, fiyatını vs. incelemeye başlar.
 • Satın alma: Son adım olarak müşteri kararını verir ve satın alma işlemini gerçekleştirir.

Peki Bu Harika İçerikler Nasıl Olmalıdır?

İyi bir içerik markaya özgü olmalı, müşteriye yarar sağlamalı ve en önemlisi doğru bilgiler içermelidir.

İçerik pazarlarken hedef kitlenizi tanımanız gerekiyor çünkü hedef kitlenize göre üslubunuzu değiştirmeniz gerekebilir. Onların ilgi alanlarına göre düzenlemeler yapabilirsiniz ve bunlar müşteri ile aranızdaki ilişkiyi daha keyifli hale getirecektir. Edebi veya akademik bir dil kullanmak yerine daha samimi bir dil kullanabilirsiniz. Yeniliklere açık olmanız gerekir trendlerden haberdar olmalı ve sürekli araştırmalar yapmalısınız. Üretken olmalısınız ki müşterinin isteklerini karşılayabilesiniz. Her şeyi yaptım ama yine de olmuyor diye düşünüyorsanız rotanızı değiştirebilirsiniz değişim yapmaktan korkmamalısınız.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik Pazarlama Türleri

 • Sosyal Medya İçerik Pazarlama

Tahmini olarak 4,20 milyar insan sosyal medya kullanmaktadır. Bu kadar kalabalık bir topluluğun bir arada olması onlara ulaşmayı kolaylaştırmaktadır. Bir sürü sosyal platform var.  Örneğin Facebook, Instagram, LinkedIn, Snapchat vs. Bu platformlar da fotoğraflar, hikayeler, videolar paylaşarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Sosyal medya sadece müşteri kazanmak için kullanılmamalıdır, müşterilerle iletişim halinde olmak için de kullanılabilir.

 • İnfografik İçerik Pazarlama

Kısa ifadelerin fotoğraflarla bir araya gelerek öz ve net olarak müşteriye istenilen mesajı vermek için güzel bir yöntemdir.

 • Blog İçerik Pazarlama

Ürününüzle ilgili bir blog yazdığınız da müşteri aradığı bilgilere daha hızlı ve kolay ulaşabilir, ürün hakkında okudukları sayesin de o ürüne olan güveni artabilir. Sadece hedef kitle üzerinde geçerli değildir. İhtiyacı olmayan birisi bloğu okuduğunda o ürüne ilgisi oluşabilir, merakı artabilir yani müşteriyi bilgilendirerek onlara bir hizmet pazarlamış olursunuz.

 • Video İçerik Pazarlama

İnsanlar ürünü alırken daha önce kullanmış olanların yorumlarını merak edebiliyorlar. Bu yüzden YouTube gibi platformlar da ürününüzle ilgili reklamlar yaptığınız da olumlu dönüşler alabilirsiniz.

Yakın tarihli bir HubSpot araştırmasına göre, tüketicilerin %50’den fazlası etkileşime girdikleri markaların videolarını görmek istediklerini söylüyor.

 • E-Posta İçerik Pazarlama

Hedef kitlenize e posta, sms gibi yöntemlerle ulaşarak onlara promosyonlarınızdan, indirimlerinizden vs. bahsederek dikkatlerini çekebilirsiniz.

Daha birçok içerik pazarlama yöntemi vardır tabi ki ama global olarak en çok kullanılan ve verim alınan yöntemler bu şekildedir.

İçerik Pazarlama Stratejileri

 1. SMART hedeflerini belirleyin. Bunlar işletmenize özgü olmalıdır. Örneğin marka bilinirliğini arttırma, gelirinizi arttırma, marka sadakatini arttırma vb.
 2.  KPI’larınızı belirleyin. KPI’lar, hedefinize göre gerçek performansınızı ölçmek için kullanabileceğiniz ölçülebilir veri noktalarıdır.
 3. İçeriğinizin türüne karar verin. Karar verirken hedef kitlenizi düşünmelisiniz.
 4. İçerik kanallarınızı seçin. Özel içerik kanallarınızı hedef müşterinizin çoğunlukta olduğu şekilde seçmelisiniz.
 5. Bir bütçe belirleyin. Çalışacağınız kişilere, reklam yapacağınız ağlara göre bir bütçe belirlemelisiniz.
 6. İçeriği oluşturun ve dağıtın. Tüketicilerinizin ulaşabilmesi için artık harekete geçebilirsiniz.
 7. Sonuçları analiz edin ve ölçün. Sizi tatmin eden sonuçların aksine tatmin olmaz iseniz değişim yapmaktan korkmamalısınız.
 8. Kitlenizin seveceği içerikler oluşturun. Seveceği içerikler oluşturun ki size yönelmeleri daha kolay olsun.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz