Kariyer Planlama ve Kariyer Yönetimi

İçindekiler

Kariyer ve Kariyer Planlama Nedir?

Türkçe ’de tam karşılığı bulunmayan kariyer kavramı, Türkçe ’ye Fransızca “carriere” sözcüğünden geçmiştir. Fransızca’ da kariyer sözcüğü; meslek, diplomatik kariyer, bir meslekte aşılması gereken aşamalar, yaşamda seçilen yön gibi anlamlarda kullanılmaktadır. Yaklaşık 15 yıl önce dilimize giren bu Fransızca kökenli kelime, ilerlemeye ve yönetim hiyerarşisinde yükselmeye elverişli işleri tanımlarken bir kişinin iş yaşantısındaki aktivite, sorumluluk, tutum ve davranışlarının gelişimi olarak tanımlanabilir. 

Kısacası kariyer kişinin mesleğindeki basamaklar olarak tanımlanabilir.

Kariyer planlaması ise kişilerin iş yaşamlarında hedefledikleri noktaya ulaşmak için kişinin sahip olduğu eğitimleri ve yetenekleri göz önünde bulundurarak kendilerine en uygun yolu belirlemelerini ve planlamalarını ifade eder.

Kariyer Yönetimi ve Temel Amacı

Kariyer yönetimi, stratejik planlar doğrultusunda insan kaynağı gereksinimlerini belirleyerek topluluk içinden bu gereksinimleri karşılayacak nitelikle insan kaynağının seçilmesi ve geliştirilmesine yönelik insan kaynağı planlamasıdır.

Kişinin kendi kariyer yönetimi için ise; kişi kendisi ve çevresi ile ilgili verileri bir araya getirmeyi amaçlar ve kendi değerleri, istekleri, yetenekleri doğrultusunda objektif bir değerlendirme yapar bunun sonucunda kendisine bir kariyer haritası oluşturur.

Kariyer Haritası Nedir

Kariyer haritası kişinin gelmek istediği yer olarak adlandırılabilir. Kişi kendisine öncelikle “ben kimim?” sorusunu sorar ve yanıtlar aramaya başlar kişi bulduğu yanıtlara göre kendi kariyer haritasını yani meslek hayatındaki hedefini oluşturur.

Kariyer Yönetimi Aşamaları

Keşfetme-Arama (0-25 Yaş) = Kişinin kariyer planlamasına başladığı evredir kişi kendi istek ve ihtiyaçlarını belirler, araştırmalar yapmaya başlar ve kendisine bir hedef koyar. Kişi keşfetme aşamasının ilk evrelerinde ailesinden ve çevresinden etkilenir ve kendisini tanımlarken çevresine göre de bir yol izler ama kendi benliği oluşmaya başladıkça kendisini keşfeder, gereksinimlerini araştırır ve gelişmeyi hedefler.

Kurma (26-35 Yaş) = Bu evre ilk iş bulma, işe yerleşme evresidir. Kişi tüm ihtiyaçlarını bilir ve daha emin adımlarla ilerlemeye başlar.

Kariyer Ortası (36-50 Yaş) = Kariyerinde orta aşamaya gelen bir birey artık uzman ve söz sahibi sayılmaktadır. Gerekli yetkinliklere ve sorumluluklara sahip olarak kariyerinde ilerleme katetmiştir.

Kariyer Sonu (51-65 Yaş) = Kişi yeterli tecrübeye sahip olmuştur. Her şeyin bir sonunun olduğunu fark ettiği evredir kişi rahatlamaya başlasa da artık kariyerinin son evresinde olduğu için hüzünlenmeye de başlamaktadır.

Emeklilik (65-75 Yaş) = Kişi kariyer hedefinin sonuna gelmiştir ve emeklilik evresine ulaşmıştır bu evreden sonra kişi yeni hedefler belirlemektedir ve kişinin hayatında birçok değişiklik olmaktadır.

Kariyer Planlama Süreci

1-Öz Değerlendirme= Kendinizle ilgili bilgiler edinin. Örneğin neleri seversiniz, ilgi alanlarınız neler, ihtiyaçlarınız neler, yetenekleriniz neler, ne yapmaktan keyif alırsınız, hangi alanı daha çok merak ediyorsunuz, nasıl bir çalışma ortamında çalışmak istersiniz? Vb. soruları cevaplayarak bir öz değerleme yapabilirsiniz.

2-Kariyer Araştırması= Öz değerlendirme aşamasından sonra elde ettiğiniz sonuçlara göre uyumlu olduğunuzu düşündüğünüz ve ilginizi çeken meslekler hakkında araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bu aşamada ilginizi çeken meslek dallarında çalışan insanlarla tanışarak meslek hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3-Meslek Seçimi= İlk iki adımda elde ettiğiniz bilgilere dayanarak bir meslek seçebilirsiniz ve seçtiğiniz mesleğin gereksinimlerini araştırabilirsiniz.

4-Kariyer Eylem Planı Oluşturma= İlk üç adımı baz alarak karar verdiğimiz mesleğimize yönelik gelişim planları yapılmalıdır. Meslek hayatımızda kullanacağımız bilgileri öğrenmeyi hedeflemeliyiz.

İstihdam etmeye hazırsanız bir cv hazırlayın, iş arama stratejileri geliştirin, potansiyel iş verenleri öğrenin ve iş aramaya başlayın.

Adımlarda ilerlerken sizi tatmin etmeyen sonuçlar elde ettiğinizi fark ederseniz diğer adımları tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Kariyer Planlamasında Yapılan Hatalar

1.Maddi amaçlar için kariyer hedefi yapma ve sadece zengin olmayı hedefleme.

2. Mutlu olmayacağı işi kolay, getirisi yüksek vs. diyerek yapmak.

3. Geçici çözümler üreterek devam edebileceğini sanma.

4. Sadece iş ilanlarını takip etmek ve uygun olmasa da başvurmak.

5. Kendini tanımamak, öz değerleme yapmamak.

6. Araştırma yapmadan hızlı ve anlık kararlar almak.

7. Kolaya kaçarak kariyer hedefi planlamak.

8. Fazla beklenti içerisinde olmak.

9. Kişinin donanımı yetersiz olduğu halde diretmek.

10. Kişinin kendini ve becerilerini geliştirememesi, gelişime kapalı olmak.

11. Yeterli network ağına sahip olmamak.

Kariyer Testleri

Kariyer testleri kendi kariyer haritasını oluşturmak isteyen kişilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini, eksiklerini, beceri ve yeteneklerini, İsteklerini, ihtiyaçlarını belirlemesine yardımcı olmaktadır.  Bu ihtiyaçlar dünyanın sosyal, ekonomik, politik, teknolojik gelişmelerine göre bireylerin beceri ve ihtisas alanlarının finansal yeterlilikleri de göz önünde bulundurularak tespit edilmesi gerekiyor böylelikle stratejik bir kariyer planlama ortaya çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz