Mülakatlarda Beyin Yakan Sorular

İş başvurusu yaptığınız firma sizi mülakata çağırdı, buraya kadar her şey normal, işin en önemli kısmı şimdi başlıyor…

İş görüşmesine hazırlıksız yakalanmamak için şirketlerin artık klasikleşmiş sorularına çalışmış ve kendinizi bu mülakata hazır hissediyorsunuz. Peki, bu klasikleşmiş soruların dışında, alışılmışın ötesinde zekânızı sınayacak, sizi epey terletecek sorular ile karşılaşırsanız ne yaparsınız?

Mülakatlarda Beyin Yakan Sorular

İş görüşmelerinde genellikle aynı tip mülakat soruları sorulur. “Bize kendinden bahseder misin? , Seni neden işe almalıyız? , Kariyer hedeflerinden bahseder misin?” ve bunun gibi pek çok klişe sorular.

Yeniliğin ve gelişimin arttığı bir dünyada tecrübeniz ve yeteneğiniz artık tek başına yeterli değil. Şirketlerde mülakatlarda İnsan Kaynakları Uzmanlarının sormuş olduğu sorulara açık, dürüst ve doğru cevaplar vermek büyük önem taşıyor. Uzun yıllardır klişeleşmiş olarak görülen sorulara hazırlanarak mülakatlara girmek adaylara büyük avantaj sağlıyor.

Dünyadaki büyük şirketlerin başında gelen Apple, Google, Microsoft, Facebook, Amazon gibi firmalar işe alım yaparken klasik yöntemlerin dışında adayın düşünme yöntemlerini, problemlere ve olaylara yaklaşımını ve durumlara karşı uygulayacakları metotları görmek için kulağa oldukça farklı gelen birbirinden garip, zor ve değişik mülakat soruları sorarlar.

Bu soruların çoğunlukla net bir doğru cevabı yoktur. Çok farklı, çok değişik sonuçlara da ulaşılabilir. Burada asıl amaç adayın soruyu keşfetme çabasını görmek, sorduğu soruları dinlemek ve ne kadar geniş, sıra dışı ve farklı düşünebileceğini gözlemlemektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz