1 Kitap 1 Film 1 Tedx

İçindekiler

1 Kitap 1 Film 1 Tedx

İÇİNDEKİ ÇOCUK BİR YUVA BULMALI (Stefanie Stahl)

Bu kitap içsel yuvamızı bulmada bir rehber rolündedir. İçimizdeki çocuk doğduğumuz andan itibaren ailemiz, arkadaşlarımız gibi bağlanma kişilerimiz aracılığıyla edindiğimiz tüm tecrübelerimizin toplamıdır. İleriki hayatımızda içimizdeki çocuğun azımsanmayacak derecede bir rolü vardır. Çocukluğumuzda aldığımız yaralar ve edindiğimiz olumsuz deneyimler bilinçaltımızın öyle derinine işler ki yetişkin hayatımızı bunlarla birlikte şekillendiririz. Psikoterapist Stefanie Stahl’a göre temel güveni kazanıp ilişkilerimizi düzenleyebilmemizin ancak içimizdeki çocuğa bir yuva bularak mümkün olduğunu dile getirir.

Kitap her bireyde bulunan ‘gölge çocuk’ ve ‘ güneş çocuk’ arketipi üzerine yazılmıştır. Gölge çocuk yanınızı tanıyarak onun yaralarını nasıl iyileştirebileceğinizi, güneş çocuk tarafınızla ilişkinizi nasıl kuracağınızı, güçlü ve mutlu bir hayata sahip olmada neler yapacağınızı anlatan bir içeriğe sahiptir.

Bol bol alıştırmaları içeren bu kitap tamamen bireyin kendisini tanımada aracı bir rolü vardır. Yeri geldiğinde duygusallaşacağınız yeri geldiğinde de yüzünüzde gülümsemeler oluşturacak bir özelliğe sahip. Ve bu kitabı okumaya başlamaya karar vermişseniz öncelikle kendinizi tebrik edin tüm cesaretiniz için. Gölge çocuk yanınızla yüzleşip güneş çocuğa yüzünüzü dönmeniz çok kolay olmayacak.

TERS YÜZ ( INSIDE OUT )

11 yaşındaki Riley’i ve onun duygularını konu alan bu filmde her karakter için 5 duygu seçilmiştir; Neşe, Korku, Üzüntü, Öfke ve Tiksinti.

Filmde bu duygular üzerinden 11 yaşındaki Riley’in hayatını anlatıyor. Inside Out filmi bir animasyon filmidir. Bu yüzden daha çok çocuklara hitap ettiği düşünülse de filmin asıl hitap ettiği kitle yetişkinlerdir. Çocuklar için duygu kavramı veya duyguların gerçek hayattaki karşılığı soyut kalabilirken, yetişkinlerde anlatılmak istenen mesaj yerine ulaşacaktır. Çocuklar için her ne kadar soyut kalsa da animasyonlar ve karakterlerin olması somutlaştırıcı niteliğe sahiptir.

Filmin ana mesajı şudur: Olumlu duygular kadar olumsuz duyguların varlığı da söz konusudur. Olumsuz duygulardan kaçmaya çalışarak bir yere varamayız veya daha iyi hissedemeyiz. Bundan dolayı olumsuz duygularımızı da kabul etmeliyiz. Hayatta her zaman güzel şeyler olmuyor.

Tanıştıralım, “Beyniniz” , “Let Me Introduce You to “Your Brain” KEREM DÜNDAR

Gülhane Askeri Tıp Fakültesi mezunu olan Doktor Kerem DÜNDAR, uzmanlığını biyofizik alanında tamamlamış, uzun yıllar boyunca sinir bilim alanında farklı akademik ve endüstriyel çalışmalarda bulunmuştur. Mezuniyetinin ardından çeşitli sağlık kurumlarında akademisyenlik, yöneticilik, eğitmenlik ve hekimlik yapmıştır.

Kerem Dündar “Beyniniz” adlı Tedx konuşmasında beyin yapısını mizahı ile birleştiriyor. izlerken hem bilgileneceğiniz hem de eğleneceğiniz bir akışı var bu konuşmanın. Latince kelimelerle sizi çok boğmayan öz olan konuşmada beynin yapısını kolaylıkla anlayabileceksiniz.

Nöron ve snapslardan, insanı insan yapan yapılardan, plastisiteden, iyi eğitilmeyen beynin başınıza bela olacağından bahsederken beyni genel hatlarıyla anlatıyor. Kerem Dündar’ın konuşmasında geçen şu sözüyle bitirmek isterim:

“Her şeyi istemeden yapın, sonradan zaten yapacaksınız.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz