İş Mülakatında İlk 90 Saniye

Mülakat Nedir?

Mülakat, işveren ya da  şirket yöneticileriyle işe başvuran adayın 15-45 dakika süren bir oturumda adayın geçmişi, kişiliği, bilgi birikimi, akademik başarıları ve kariyer hedefleri gibi konuları gözden geçirdikleri toplantıdır.
Peki, mülakatın ilk anlarında kendini ifade etmek önem derecesi yüksek bir durumudur. Gelin bu durumu birlikte inceleyelim.
Mülakat esnasında ilk 90 saniyedeki ilk izleniminiz, görüşmeyi olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Yapılan araştırmalara göre ilk defa gördüğümüz kişiler hakkında 2 saniye içerisinde yorum yapmaya başlıyoruz. İlk 90 saniyede oluşturacağınız izlenim, işe alımlarda %33 oranında etkilidir.
Peki ilk izlenim için ne gerekli;

 • Giyim Tarzı
 • Duruş – Beden dili
 • Gülümseme
 • Göz teması
 • Sıkı tokalaşma
 • Kişinin ismini kullanma

Giyim Tarzı

Adayların %55’inin kılık kıyafet özensizliğinden dolayı RED yediklerini biliyor musunuz ?
İş görüşmelerinde erkekler, kıyafette 2-3 renk kuralı uygulamalı; koyu renk takım elbiseler tercih etmeli; lacivert, siyah ve gri tonları kullanmalıdır. Gömlek beyaz veya açık mavi tonları olmalıdır. Ayakta iken kravatın en uç kısmı kemere dokunmalıdır. Ceket eteğinin uzunluğu, kollar aşağıya doğru sarkıtıldığında avuç içinin ortasına denk gelecek şekilde seçilmelidir. Kemer göbek üzerinde olmalıdır. Ayakkabı, çanta ve kemer aynı renkte olmalıdır. Saat kordonunun da aynı olmasına özen gösterilmelidir. Süs mendilinde renk sınırlaması yoktur. Ayrıca gömleğin ilk düğmesi kapalı şekilde kravat kullanılmalıdır.

Olmaması gerekenler ise; erkek takım elbisenin kolunun kısalığı, sırtta ya da yaka altında potluk, bileklerde potluk, çok yüksek pantolon beli, kısa pantolon paçası ve beyaz çorap.

İş görüşmelerinde kadınlar, kıyafette bir veya iki renk kuralı uygulamalıdır. Aksesuarlar, dikkati yüze odaklayacak şekilde abartıdan uzak durmalı; pastel tonlarda makyaj yapılmalıdır. Ayakkabı, kemer, çanta ve takılar uyumlu olmalıdır. İnci takı kullanmak ve kıymetli takıyı tek takmak önemlidir. Abartılı parfüm kokularından kaçınılmalıdır.

Olmaması gerekenler ise; abartılı makyaj, transparan kıyafet, dar bluzlar, çok renkli bluzlar, deri kıyafetler, büyük toka, hızma, halhal, sandalet tarzı ayakkabılar.

Unutmayın! 
“Güzel Bir Dış Görünüş, Sessiz Bir Tavsiye Mektubudur.”

Duruş – Beden Dili

Adayların %33’i pozisyon yanlışlığından dolayı olumsuz değerlendirilmektedir.
Beden dili, ilk izlenimdeki en önemli basamaktır. Postür vücut duruşu ile kendinize güvendiğinizi göstermelisiniz. Ayaklarınızı birleştirmemeli veya çok açmamalısınız. Üst vücut genişliğinde ayaklarınızı açmalısınız ve dik durmalısınız.

Gülümseme

Adayların %38’i de gülümsemedikleri için olumsuz değerlendirilmektedir. İlk girişte duruşunuzu gösterdikten sonra mutlaka gülümseyin ve “Merhaba” deyin.

Göz Teması

Mülakatın tüm sürecinde göz kontağından kaçınan adayların %37’si işe alınmamaktadır. Gözler her şeyi anlatır; dolayısıyla beden dili için gözler ilk sırada gelir. Bu yüzden göz teması önemli ama hiç gözümüzü de kırmadan kontak kurmakta yanlış. Birden fazla görüşmeci olduğunda kısa aralıklarla hepsi ile göz teması kurmalısınız.

Sıkı Tokalaşma

Tokalaşmada el uzatma işlemi, ev sahibinden misafire doğru olmalıdır. Eğer size el uzatılmadıysa koşarak gidip tokalaşmaya çalışmayın. Tokalaşırken mutlaka göz teması kurulmalıdır. Karşı tarafın eli dengeli biçimde kavranmalı ve 2-10 saniye sıkılmalıdır.

Zayıf el sıkışma nedeniyle olumsuzluk oluşma oranı ise %26’dır

Kişinin İsmini Kullanma

İşveren ya da  şirket yöneticilerine ilk giriş esnasında ismiyle hitap etmek hazırlı gittiğinizi ve araştırmacı olduğunuz gösterir. Ayrıca insanların duymaktan en çok hoşlandıkları kelime isimleridir diyebiliriz.
Bununla beraber adayların %21’i ise saçıyla, bıyığı – sakalıyla veya yüzüyle fazla oynadığı için olumsuz değerlendiriliyor.

Sevgi TUNALI KABAÇALI – Harun YILMAZ
İş Kulübü Liderleri

 •  
 • 2
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir