AYTAC: ‘Gençlerimize İstihdam Yaratmaya Özen Gösteriyoruz’

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde gerçekleştirilen kariyer günü sonrasında söyleştik. Limak Enerji’de kariyer fırsatları, öğrenci ve yeni mezunlar için öneriler, mülakatta dikkat edilmesi gereken noktalar, iş hayarındaki önemli beceri ve özellikler hakkında biz sorduk Ali Erman Aytac yanıtladı.

“LİMAK ENERJİ OLARAK, GENÇLERİMİZE İSTİHDAM YARATMAYA ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

ALİ ERMAN AYTAC
Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdür
  • Birçok firmanın öğrenci ve yeni mezunlar için staj programı bulunmakta. Firmanızda öğrenciler ve yeni mezunlar için staj ve iş olanakları var mıdır?

Limak Enerji olarak öğrencilere uygun bölümlerde staj imkanı sağlıyoruz. Yeni mezun öğrenciler için ise açılacak uygun pozisyonlarda iş imkanları sunuyoruz. Yaz ve öğretim dönemi olmak üzere 2 farklı staj programımız var. Öğrenciler yaz ve öğretim yılı boyunca gerçekleştirecekleri stajlarını şirketimizin kendi alanlarına uygun departmanlarında yapabiliyor, bu süre boyunca kariyer gelişimlerini destekleyecek projelerde aktif rol alabiliyorlar. Şirketimizin yürütmüş olduğu Türkiye’nin Enerji Akademisi (TEA) Programı daha önce,  üniversitelerin mühendislik fakültelerinde eğitim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerine staj ve iş imkanı sunuyordu. Türkiye’nin Enerji Akademisi Projemiz, bu sene yeni bir konsept ile girişimcilere kapısını açtı. Proje; sektördeki gelişmeler, dünyada hızla gelişen teknolojiler, yaygınlaşan yenilikçi iş modelleri ve dijital dönüşüm trendleri dikkate alınarak, günümüzün hızla değişen ihtiyaçlarına uygun bir yapıya dönüştürüldü.  “TEA – Limak Enerji Açık İnovasyon Programı” ülkemiz için de bir ilki hayata geçiriyor, enerji alanında yenilikçi iş fikirleri geliştiren girişimci ve girişimci adaylarına grubumuzun girişimci vizyonu ve enerji alanındaki deneyiminin yanı sıra yenilikçi iş modeli geliştirme metotları ve aktif mentorluk desteği sağlıyor. Bu proje kapsamında katılımcıların projelerini değerlendirerek, hayata geçmesine destek oluyoruz.

Ayrıca Limak Vakfı’nın yürütmüş olduğu Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK), kadınların iş gücüne katılımının en düşük olduğu profesyonel alanlardan biri olan mühendislik alanında istihdam yaratmayı hedefliyor. 2015 yılında başlayan proje ile mühendislik eğitimi alan ve/veya alacak olan kız öğrencileri, eğitimlerinin farklı aşamalarında birçok yönden destekliyoruz. Projenin üniversite programında halen devlet üniversitelerinin elektrik-elektronik, endüstri, inşaat, makine, bilgisayar ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilere burs desteğinin yanı sıra; Limak Grubu ve diğer kuruluşlarda çalışan kadın mühendislerle gönüllü mentorluk, Limak Grubu ve diğer kuruluşlarda staj, PERYÖN Akademi ile birlikte geliştirilen “Mühendislikte Liderlik Sertifika Programı”na katılım hakkı, online İngilizce dil eğitimi, mezun olduktan sonra ihtiyaçlar çerçevesinde Limak ve sektördeki diğer şirketlerde istihdam olanağı sunuluyor. Projenin liselilere yönelik programları da bulunuyor. Öğrenciler, www.turkiyeninmuhendiskizlari.com adresi üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilirler.

  • İşe alım sürecinde adayda olmazsa olmaz dediğiniz özellikler var mıdır?

Şirketlerin en büyük gücü, kalifiye insan kaynaklarıdır. Şirketleri canlı bir organizmaya benzetirsek, her canlı gibi bu yapıların da kendilerini yenilemesi ve değişen şartlara uyum sağlaması hayati bir öneme sahip. Bu yapıyı sağlıklı bir şekilde yürütmek için ise çalışanların desteğine ihtiyaç var. Şirketimizde çalışan motivasyonu ve her bir çalışanımızın iş yapış süreçlerimize koyduğu katkı bizim için çok önemli. Çalışanlarımızın büyük bir kısmı ise genç arkadaşlarımızdan oluşuyor. Şirketimizde çalışan yaş ortalamamız 35, oldukça dinamik bir ekibe sahibiz. Teknolojinin etkilerinin yoğun olarak hissedildiği sektörümüzde, genç bir ekiple yola çıkmamız bizim için avantaj oluşturuyor. Limak Enerji olarak bizler, gençlerimize istihdam yaratmaya özen gösteriyor, hem sosyal hem kişisel hem de sektörel anlamda genç yetenekleri destekliyoruz. İşe alımlarımızda olmazsa olmazlarımız ise departmanlara göre değişiyor. İşe alımlarda öncelik verdiğimiz özellikler; hevesli, öğrenmeye açık, dürüst, uyumlu, takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları ve tabii ki başvurulan pozisyonun zorunlu niteliklerini taşımaları.

  • Üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar zamanlarını nasıl değerlendirmeli?

Gün geçtikçe üniversitelerin sayısı artıyor. Teknolojinin de etkisi ile yeni iş alanları ortaya çıkıyor. Gelecekte istihdam olanağı oluşturacak pek çok alan saymak mümkün. Öncelikle gençlerimizin bu konuda kendilerine yatırım yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Bizim sektörümüzde dahil olmak üzere tüm sektörlerde gelecekte tüketici ve üretici tarafında teknolojiler kadar bu teknolojiyi tüketecek kesim ve bu kesimin beklentileri değişecek. Geleneksel iş alanlarında ise yeni mezun sayısı artmaya devam ederken, iş alanlarında bir daralma yaşandığını görmekteyiz. Bu nedenle tüm öğrenci ve yeni mezunların çalışmak istedikleri alanda kendilerini olabildiğince donatmaları önem kazanmakta. Gençler, fırsat buldukça staj yapmalı ve bu stajlarda olabildiğince deneyim kazanmalılar. İmkanları olanların Yüksek Lisans ve Doktora programlarını tamamlamaları kendilerine avantaj yaratacaktır. 21. yüzyıl becerileri olarak adlandırılan; iletişim, takım çalışması, yaratıcılık, ilişki yönetimi, karar alma gibi konularda yetkinlikler kazanmaları genç arkadaşlarımızı bir adım öne taşıyacaktır.

  • Gençler iş arama süreçlerinde ve mülakatlarda en çok nelere dikkat etmelidir?

Öncelikle gerçekten çalışmak istedikleri iş ilanlarına başvuru yapılmalılar. Çünkü İK profesyonelleri sizin gerçekten o işi isteyip istemediğinizi mülakatlarda mimiklerinizden ve vücut dilinizden mutlaka anlıyor. İş arama süreçlerinde ve mülakatlarda şirket hakkında olabildiğince çok araştırma yaparak görüşmeye girmeliler. Mülakat esnasında işi istediklerini karşı tarafa hissettirmeleri, bu iş için doğru aday benim mesajı vermeleri gerekiyor. Ayrıca kurumsal şirketlerde iş görüşmesine gidildiğinde; duruş, konuşma, giyim tarzı gibi dış görünüm unsurları ilk izlenim yaratması açısından önemli, bu noktalara dikkat etmeliler.

  • Sizce iş yaşamında en çok tercih edilen beceri ve kişisel özellikler nelerdir?

İş yaşamında çalışkanlık başarıyı getiriyor. Bunun yanı sıra genç arkadaşlarımızın, hangi alanda çalışacak ise veya çalışmak istiyor ise kendisini o yönde teknik olarak donatması gerekiyor. Gençlerimiz uzmanlık alanlarının tüm teknik gerekliliklerini ve sektörün yapısını çok iyi bilmeliler. Bir konuda uzmanlaşıp, her konuda az da olsa bilgiye sahip olmalılar. Bu yüzden farklı dergiler, kitaplar okumalı, farklı seminerlere gitmeli, yeni insanlarla tanışmalılar. Bunun dışında şirkete yenilikçi fikirler kazandıran, sosyal yönü güçlü, teknolojiyi takip eden kişilerin işe alımlarda ve iş hayatında da ön plana çıktığını düşünüyorum. Ayrıca zaman yönetimi oldukça önemli bir kavram. Örneğin, sektörün duayenlerine bakılacak olduğunda Thomas Edison uykunun zaman kaybı olduğunu düşünüyormuş ve Nikola Tesla günde yalnızca iki saat uyuyormuş. Bu dâhilerden öğrenmemiz gereken en önemli şey zamanın verimli kullanılması gerektiği. Doğru zaman yönetimi ve planlama ile başarının kaçınılmaz olacağını düşünüyorum.

  • Son olarak gençlere önerileriniz nelerdir?

Zaman hızlı ilerlediği için olduğu yerde kalan kimseler zamanla geriye düşeceklerdir. O nedenle sürekli olarak kişisel gelişimi destekleyici eğitim programlarına katılım sağlanmalı. Sunumumda da bahsettiğim gibi “Bugünden yarını planlamak” önem arz ediyor. Yarın geçerli olacak teknolojileri, iş alanlarını, kişisel yetenekleri önceden keşfedip, planlarımızı geleceğe dönük yapmamız gerekiyor. Olaylara sadece bugünün koşullarında ve bakış açısında bakarsak, gelecekte başarılı olma ihtimalimizi düşürürüz. Günümüzün en medyatik isimlerinden birisi Elon Musk’ın geçmişi de pek çok başarısızlıkla dolu. Fakat bugün Musk’ı başarılı bir isim olarak görüyorsak bunun sebebi, girişimlerindeki başarısızlıklardan dolayı pes etmemesi. Gençlerimize pes etmemeleri ve çok çalışarak kendilerini geliştirmelerini tavsiye ediyorum. Gençlerimiz farklı sektör deneyimlerine açık olsunlar. Fütürist yaklaşımları takip ederek, bu doğrultuda ilerlesinler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz