İşe Alım Sürecinde Yapay Zeka

İşe Alım Sürecinde Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka günümüzde; bilgisayar bilimi, eğitim, finans, reklam ve pazarlama olmak üzere bir çok alanda kullanılmaktadır. İş arama ve işe alım süreçleri de yapay zekanın uygulamaya sokulduğu alanlar arasındadır. İşe alım süreci, içerisinde birçok adımı barındırır; ilanın verilmesi, ilana başvuruların yapılması, bu başvuruların incelenmesi ve son olarak da ilan edilen pozisyona en uygun kişiyi seçmek. Programlanan birçok yapay zeka asistanı, bu adımların hepsinde iş arayana ve iş verene yardımcı olmaktadır.

Yapay Zeka Asistanları

Günümüzde farklı özeliklerde ilerlemiş çok sayıda yapay zeka uygulaması bulunmaktadır. Bunun nedenini ihtiyaçlar oluşturmaktadır. Kimi firmanın hızlı başvuru toplamaya ihtiyacı varken kimi firma başvurulara yapılacak geri dönüşleri oldukça fazla önemsemektedir. İşe alım sürecinin farklı aşamalarına verilen önem, farklı özellikleriyle çok sayıda yapay zeka uygulamasının öne çıkmasını sağlamıştır.

İş ilanın yaratım süreci, yazım hatalarının giderilmesi ve ilan edilen pozisyonun tam olarak betimlenmesi gibi dikkat ve tecrübe isteyen işlerlerden oluşur. Bu süreçte, Textio ilanı sizin için gözden geçirir ve tekrar düzenler. Bu sayede istenilen pozisyon için ilan, hatasız bir şekilde hazırlanmış olur. İş ilanının, olabildiğince çok iş arayana ulaşması önemlidir. Ulaşılmak istenen hedef her zaman aktif olarak iş arayan kişiler değildir. Bunun yanında pasif olarak iş arayan kişilere de ulaşılması, pozisyona doğru kişinin seçilmesinde çok önemli bir rol oynar. Wonderkind, Vonq, TalentBin ve Connectifier gibi yapay zeka asistanları; ilanın tüm aktif ve pasif iş arayanlara ulaşmasını sağlar. Bunun için sosyal medya hesaplarına ulaşır ve ilanın doğru zamanda doğru kişilere ulaşmasını sağlar.

İş ilanına başvurular (özgeçmiş) gelmeye başladığında, her başvuru ile etkileşime geçilmesi ve yetenek araştırması yapılması gerekir. Bu aşamada başvuruların profili oluşturulmalı ve her başvurunun öne çıkan nitelikleri belirlenmelidir. Fakat zaman kısıtlaması nedeniyle, birçok başvuruya geri dönüş yapmak zordur. Beamery, Mya, Wade & Wendy gibi yapay zeka asistanları; bu etkileşimi sizin yerinize yapıp, başvuru profilleri oluştururlar. Aynı anda birçok başvuru ile etkileşime geçme yetenekleri sayesinde gerçek anlamda her başvuru değerlendirilmiş olur. İşe alımın son aşamasında toplanan tüm profiller arasından en iyilerinin seçilmesi gerekir. Bu ise veri madenciliğini iyi bir şekilde yapmayı gerektirir. Monster 6Sense, Pomato, Mosiac Track ve HireVue bu aşamada tüm profilleri değerlendirip, en iyilerini sizin önünüze getirerek seçim yapmanızı kolaylaştırır.

Yapay Zekanın Avantajları

İşe alma ve iş arama alanında yapay zekanın sağladığı temel faydalar, aslında yukarıda sayılan farklı uygulamaların üstlendikleri görevlerdir. Böylesine uzun ve meşakkatli bir süreç, yapay zeka sayesinde daha kolay bir şekilde atlatılabiliyor. Yapay zekanın başka bir önemli avantajı ise olumsuz şekilde geri çevrilen başvuruların profillerinin; ileride açılacak başka bir pozisyon için tekrar değerlendirilmeye alınmasıdır. Bu işlem yapay zeka sayesinde tamamen otomatik bir şekilde yapılmakta ve sıfırdan profil oluşturmak için harcanacak zamanı ve maliyeti önlemektedir.

İnsansız İşe Alım mı?

Tüm bunlar göz önüne alındığında, işe alım sürecini yapay zeka ile yapan şirketler, hem zaman kazanmakta hem de pozisyona en uygun kişileri bulabilmektedirler. Ancak her durumda unutulmaması gereken önemli bir nokta ise bu sürecin bütünüyle insansız tamamlanamadığıdır. Gelişen teknoloji iş hayatında bir çok kolaylaştırıcı araç yaratsa da bu başlıkta kararları tamamıyla yapay zekanın verdiği bir teknoloji hala ortaya çıkmamıştır. Yani en sonunda karar merci olarak bir yönetici ile mülakata katılabilirsiniz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir