İş Yaşamında Hobi

İş görüşmelerinde sorulan klasik mülakat sorularından bazıları kişilerin boş zamanlarını nasıl değerlendirdiklerini ölçmeye yöneliktir. ‘Boş zamanlarınızda ne yapıyorsunuz?’, ‘İş dışında uğraşlarınız var mı?’, ‘İşsizlik sürecinizde neler yaptınız?’, ‘Hobiniz var mı?’ gibi sorular sıklıkla soruluyor. Şirketlerin bu soruları sormalarının en büyük nedeni kişinin hayata bakış açısını, karakter tarzını öğrenmek istemeleridir. Çoğu zaman özgeçmişe önem vermeden yazılan hobi ve ilgi alanları aslında şirketlerin sizi tanımalarında oldukça önemlidir.

Kişisel Yaşamda Başarının Anahtarı

İş yoğunluğu, uzun mesailer, stres, baskı, beklenmedik krizler ve daha fazlası… Bu maddeler, çalışma hayatında kişiyi depresyona sokan nedenlerden sadece bazıları. Mesai sonrasında ise bu sıkıntılardan kurtulmanın bir yolu mutlaka olmalı! Aksi durumda bu sıkıntıların bozacağı psikolojik denge bir süre sonra fiziki dengeye de yansıyacaktır. İşte hobiler tam da bu noktada devreye giriyor. Sıkıntı ve sorunlarınızı bir nebze de olsa kenara atmak istiyorsanız bir hobiler işe yarayacaktır. Yapmaktan zevk aldığınız, yaparken mutlu olduğunuz, zamanınızı harcarken geride kalanları unuttuğunuz bir uğraşınız sizi oldukça rahatlatacaktır. Üretmenin verdiği mutlak keyfi alınca kendinize daha fazla zaman ayıracağınızdan emin olabilirsiniz. Kendinize ayırdığınız daha fazla zaman ise hayata bakış açınızın genişlemesinde tutun da daha azimli bir kişilik haline gelmenize kadar birçok etki yaratacaktır sizde. Bu etkiler sizle birlikte aile, arkadaş çevrenizde de hissedilecektir.

İş Yaşamında Hobi

Her çalışma ortamının, tıpkı ailenizde olduğu gibi bir süredir devam etmiş ilişkiler ağının temellendirdiği bir kültürü vardır. Bu kültür birçok kuralı belirlemiş, neyin nasıl olacağı konusunda ortak kanıyı oluşturmuştur. Bir akşam yemeğinde ailenizden hiçbir bireyin tanımadığı bir kişinin aniden masanızda sizinle birlikte yemek yediğinin farkına vardığınızda ne hissedersiniz? Sizin sofra kültürünüzü bilmeyen biri olarak yanlış hareketler ilk anda dikkatinizi çekecektir. Size uyum sağlayamamasının nedeni size ve kültürünüze yabancı olmasıdır. Sonradan ortaya çıkacak sorunlar yumağının nedeni yabancılığın ortadan kaldırılamaması olacaktır.

İşyerlerinde de uyum sağlamayan personel önemli bir sorun olmaktadır. Çalışma kültürüne yakın kişilerin seçimi işyerleri için faydalı olacaktır. Bu nedenle insan kaynakları personelleri, firmalara personel seçerken kişilerin karakterine, kültürüne dikkat etmektedirler. Hobiler, kişisel nitelikler konusunda önemli ipuçları vermektedir. Uzun süreli hobilere sahip olanların hayata daha yaratıcı, üretken, sosyal, iletişimi kuvvetli, takım çalışmasına yatkın, geniş bakış açısına sahip, zorla daha kolay başa çıkan, stres ve baskıya dayanabilen bireyler olduğu çok sayıda araştırmaya konu olmuştur. Bu nedenle işverenler ve insan kaynakları, hobileriyle kendini daha fazla geliştiren insanları iş yaşamında daha fazla tercih etmektedir.

Beceri ve Eğilim Analizi

Mülakatlarda uzmanların temel derdi kişilerin beceri ve eğilimlerinin analizini yapmaktır. Eğer bu beceri ve eğitimler şirket kültürüyse uyumluysa ne ala! Kişilerin beceri ve eğilimleri ölçülürken hobiler önemli ipuçları vermektedir. ‘Özgeçmişime yazarım birkaç hobi, yeter!’ demeyin. Her bir hobi, kişiliğiniz hakkında önemli ayrıntılar vermektedir.

Bireysel sporlar, tek başına çalışabilme, azim, zorluklarla başa çıkabilmeyi göstermektedir. Takım sporları ise takım çalışmasına yatkın bir kişiliğe sahip olduğunuzun ipucudur. Sosyal hobiler, iletişim yönünüzün kuvvetli olduğunu gösterirken teknoloji hobileri, iletişim yönünün düşük olduğunu işaret eder. Satranç ve briç gibi oyunlar stratejik ve analitik zekaya sahip olduğunuzun göstergesidir. Dağ sporları, azimli ve dirençli bir kişilik yapısının göstergesidir.

İş Başvurusunda Hobi

Hobiler; beceri, eğilim ve karakterleriniz hakkında önemli ipuçları barındırmaktadır. Özgeçmişte ‘Hobi’ bölümü ve mülakatlarda hobi soruları, şirketlerin kendi kültürlerine daha yakın personeli öğrenmek istemesi amacıyla bulunmaktadır. Bu nedenle hobilerinizi yazarken veya mülakat sorularını cevaplarken dikkatli olmanızda fayda var.

 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir