CV’ye Yazılmayacak Hobiler

Hobilerinizden Emin misiniz?

CV örnekleri, birçok başlıkla birlikte hobi kısmını da içermektedir. Bu bölüme ne yazacağım diye düşünenler hızlıca arama motorlarından ‘CV’ye yazılacak hobiler’ başlığını aratıp cevaplara ulaşabiliyor. Bu zahmete girmeyenler ise hobilerine ‘kitap okumak, sinema, tiyatro’ ekleyip CV’lerini hazırlamış oluyor.  Peki, bu cevapların size uygunluğundan ne kadar eminsiniz? CV’nize yazdığınız hobiler modası geçmiş, hobi olarak görülmeyen, CV’ye Yazılmayacak Hobiler kategorisine giren günlük aktiviteler olabilir mi?

Neden CV’ye Hobi Yazıyoruz?

CV’de hobi bölümü bulunmasının nedeni, kişisel özelliklerinizin analizinde büyük katkısı olması. Hobilere göre yaratıcı, planlayıcı, detaycı, iletişimi kuvvetli ve daha birçok kişisel özellik öngörülebiliyor. Şirketler, kendi çalışma kültürlerine uygun ve daha fazla verim alabileceği personeli seçmek amacıyla da hobilere çok daha fazla önem veriyor.

CV’ye Yazılmayacak Hobiler

Hazırlanan CV’lerin büyük çoğunluğunda hobiler aynı. Örneğin kitap okuma hobisi hemen hemen herkes tarafından yazılıyor. Kitap okuma oranları yerlerde sürünürken CV’lerde bu kadar kitap okuma hobisiyle karşılaşmak gerçekten şaşırtıcı. Kitap okuma dışında futbola ne dersiniz? ‘Her hafta maç izlerim’, ‘Ayda bir halı saha maçımız var’ açıklamaları maalesef gerçekçi bir hobiniz olduğunu göstermiyor. Bir de gezmeyi sevenler var! Bayramlarda, yıllık izinlerde tatile gitmek gezmenin hobi olması için yeterli değildir. Daha spesifik bir hobim olsun diye ‘Tema Vakfı Üyeliği’ yazanları da uyaralım. Sadece üyelik, hobi olması için yeterli değildir.

Bunlara daha fazla örnek verilebilir; sinema, tiyatro, müzik dinlemek ve bunlar gibi günlük faaliyetler. Bu hobilerin, hobisi olmayanlar ve ne yazacağını bilemeyen büyük bir çoğunluk tarafından CV’sine eklendiğini aklınızdan çıkarmayın. Unutmayın, CV’ye Yazılmayacak Hobiler CV’nizde yer alıyorsa CV hazırlamayı ciddiye almadığınızı göstermiş oluyorsunuz.

İş yaşamında hobi tahmininizden çok daha önemli bir yer tutabiliyor. Bu nedenle insan kaynaklarının fobisi haline gelen CV’ye Yazılmayacak Hobilerden uzak durunuz!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir