Referans Nedir? Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

İçindekiler

Referans Nedir?

Referans bölümü, adayların CV hazırlarken en az dikkat ettiği; ancak kritik öneme sahip olan ve titizlikle hazırlanması gereken bölümdür. Doğru ve eksiksiz hazırlanmış CV’yi taçlandıracak kısımdır/bölümdür.

Referans en yalın haliyle “Sizi anlatması için başvurulacak kaynak” demektir. Özgeçmişinizde anlattığınız sizi kanıtlama aracıdır ve çok dikkatle hazırlanmalıdır. Sizi anlatacak yani size referans olacak kişiyi doğru seçmeniz önemlidir. Herkes referans olarak gösterilemez.

Kimleri referans olarak gösterebilirsiniz?

Profesyonel iş hayatınızda yer alan üst düzey yöneticileriiyi birer referans kaynaklarıdır. Daha önce yürüttüğünüz projelerde, işlerde sorumlu olarak yer alan kişiler referans için doğru tercih olacaktır. Eğer yeni mezunsanız ve iş/staj tecrübeniz yok ise öğretim elemanları sizlere referans olacak iyi kaynaklardır.

Referans Yazarken Dikkat!

Referans olarak yazacağınız kişileri önceden haberdar etmeyi ve izinlerini almayı unutmayın. Kişinin eğer referans gösterildiğinden haberi yok ise insan kaynakları uzmanı kendisini aradığında şaşırması ve konu ile ilgili bilgisinin olmaması sizi güç bir duruma düşürecektir. İşe alımdaki son adımda imajınızı çizmeniz muhtemel olacaktır.

Ayrıca referans yazdığınız kişiyi, kendisine yöneltilecek muhtemel sorulara karşı hazırlamanız profesyonel bir referans görüşmesi yapılmasını sağlayacaktır.

Referansınızın iletişim bilgileri, kurum adı ve kurumdaki pozisyonu eksiksiz ve güncel olarak CV’de bulunmalıdır.

Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

Referans mektubu, referansın kendini tanıtması ve sizi nerden tanığını anlatması ile başlar. Devamında adaya ait kritik bilgiler içeren bölüm gelir. Bu bölümde sizin başarılarınızdan, yeteneklerinizden, işyerinde diğer kişiler/birimler arası çalışma performansınızdan ve yeni işyerine sunacağınız katkılardan bahsedilir. Son bölümde ise sizin pozisyona uygun olduğunuzdan ve işyerine katacağınız değerlerden bahsederek referans mektubu sonlandırılır.

Örnek Referans Mektubu

Tarih:……………….

Sayın ……….

Deniz Mergen‘i firmanızda proje uzmanı pozisyonu için önermek istiyorum. Kendisini ……. A.Ş ‘de 2016-2018 yılları arasında proje yürütücülüğünü yaptığı …….. projesi ile tanıyorum.

            Çalıştığımız süre boyunca proje ekibine yapmış olduğu liderlik ile işyerimize örnek bir takım çalışması yapmıştır. Etkin iletişim yeteneği ve olumlu insan ilişkileri sayesinde proje süresince yaşanabilecek birçok sorunun önüne geçmiş ayrıca yaşanan çok sayıda sorunun çözümünde etkin biçimde görev almıştır.

            Deniz Mergen’i işe almanız durumunda kurumunuza katacağı değer ile diğer çalışma arkadaşlarına da örnek temsil ederek, sizi elit seviyeye ulaştıracağından eminim. Kendisi ve iş hayatı hakkında merak ettikleriniz için bana ulaşabilirsiniz.

            Saygılarımla.

Asel ÖZGÜN

……… Firması Proje Birimi Müdürü

E-mail: …………

Pınar Alev ÜLGER
İş ve Meslek Danışmanı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz