Seda Çelik İle Röportaj

İçindekiler

Seda Çelik İle Röportaj

1)Seda Hanım bize öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul doğumluyum, İstanbul Kültür Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunuyum.  Okulumu bölüm üçüncüsü olarak bitirdim fakat üniversite ikinci sınıftan beri kamera önü sunuculuğu yapıyorum. Mesleğimi, çok ama çok seviyorum ve 14 yılımı tamamladım. Şimdi ise birçok önde gelen Türk ve Uluslararası markanın kurumsal etkinliğini üstleniyorum. Aynı zamanda eğitim de veriyorum.  Bireysel ve Kurumsal Etkili Konuşma ve Sunum teknikleri, Beden Dili, Etkili Konuşma ve Marka Yönetimi ile danışmanlık yapıyorum.

2)Topluluk önünde yaptığınız ilk konuşmanızda ne hissettiniz? Şu anki konumunuza gelmek için nasıl bir süreçten geçtiniz?

Çok ama çok çalıştım, halen her gün kendime yeni hedefler koyup, başarmaktan çok keyif alıyorum. Ama başarısızlıklarımı da seviyorum. Sonuçta öğrenmek için bu şart. İlk konuşmamda çok heyecanlanmıştım elbette.

Ama bazı insanlar bazı işleri yapmak için doğarlar, buna inanır mısınız bilmem ama ben çocukluğumda da çok girişken çok lider ruhluydum. Bir şekilde ön plana çıkmayı severdim.

3)Bir konuşmaya başlamadan önce nasıl bir hazırlık yapmalıyız? Kendinizi  bu konuda nasıl motive ediyorsunuz?

 Dersime çok iyi çalışıyorum. Temsil edeceğim firmayı, kitlesini ve çalışanlarını araştırırım. Bilgi ve bilmek sizi güçlü kılar. Yapacağınız işi hiç küçümsemeden A’dan Z’ye öğrenin. Yeri geldiğinde kamera taşıyın, kablo toplayın, montaj masasında sabahı edin. Bunların hepsi size bir gün tecrübe olarak geri dönecek.

4)Topluluk önünde konuşurken bazıları olumlu bazıları olumsuz birçok duyguyu bir arada yaşayabiliyoruz . Bu gibi durumlarda kontrolün elimizde olması için neler yapmamızı  önerirsiniz?

Hata yaptığınızda kendinizi o kadar yargılıyorsunuz ki.  Tekniğe ve kafanızdaki mükemmel portreye o kadar takılmışsınız ki işin samimiyet, sıcaklık kısmını kaçırıyorsunuz. Önemli olan profesyonellik ve samimiyeti harmanlamak. Zihninizi sakinleştirmek çok iyi gelecek.

5)Etkili iletişimin ön koşulu sizce nedir? Beden dili ve diksiyonumuzun iyi bir seviyeye gelmesi için neler yapmamızı önerirsiniz?

Etkili iletişimin ön koşulu sürdürülebilir olmasıdır. Kendinizi çok iyi tanıyın, ruh haliniz hep olumlu olmalı, bedeninizi tanıyın, kendinize has bir tarzınız olsun.

6)Sunuculuk yapmaya karar vermenizdeki en önemli etken neydi? Bu alanda çalışmak isteyen biri size göre ne gibi özelliklere sahip olmalıdır ?

Anlatacak paylaşacak çok şeyim var. Ben çok dışa dönük  aynı zamanda içe dönük bir insanım. Kendime soru sorar ve cevap ararım. Çünkü en doğru cevaplar sende saklıdır.  Kriz yönetmeyi, insan okumayı bilmeli, sunuculuk sadece bir metni okumak değil bence, kelimelere ses ve nefes ile hayat vermektir.

7)Yeni mezun arkadaşlara kariyerlerini oluşturmada, ilerleyen zamanlarda topluluk önünde yapacağı konuşmalarda  tavsiyeleriniz neler?

Kendinize çok inanın arkadaşlar. İstekleriniz konusunda ısrarcı olun.

Sabırlı olun.  Sabırlı olmak durup hiç bir şey yapmadan beklemek değildir. Sabırla çalışmak demektir.

Örnek alacağınız kişileri iyi seçin.

Yoldaş ve yol arkadaşlarınızı iyi seçin.

Ve asla vaktinizi boşa harcamayın.

Seda Hanım’ın Linkedln Hesabı : https://www.linkedin.com/in/seda-%C3%A7elik-3652a030/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz