Şirzat Akbulak İle Röportaj

İçindekiler

Şirzat Akbulak İle Röportaj

1 Merhaba Şirzat Bey ben İş Kulübü İçerik Ekibinden Rabia Balcı. Öncelikle bize kıymetli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben bir kamu kurumu niteliğinde İMMİB ( İstanbul Maden ve Metaller İhracatçıları Birliği) adı altında  60 ihracatçı birliklerinden biri olan Mücevher  İhracatçılar Birliğinde Şube Müdürü olarak çalışmaktayım. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü lisans mezunuyum.  Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde çift anadal yaptım. Günüm ağırlıklı olarak işle geçiyor geri kalan zamanımda dışarıda vakit geçiriyorum. Hobi olarak bisiklet sürüyorum, kitap okuyorum.   Ben de pandemi döneminde iş yaşam dengesini kurmaya çalışıyorum.

2 Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde 13  yıldır çalışmaktasınız. Bizlere bu süreçteki tecrübelerinizden bahseder misiniz?

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde 13  yıldır çalışmaktasınız. Bizlere bu süreçteki tecrübelerinizden bahseder misiniz?
Şirzat Akbulak ile Röportaj

Türkiye İhracatçılar Meclisi, bir kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü.  Ben buraya uzman yardımcısı olarak girdim, uzman oldum daha sonra şef ve şube müdürü oldum. 2015 yılında şube müdürü olduğumda 31 yaşındaydım. Birlikler içerisinde  en genç müdür  olan bendim. 13 yıllık tecrübe benim için oldukça hızlı geçti. İş hayatında  zaman gerçekten çok hızlı geçiyor. Zaman kullanabilen için bir hazine niteliğinde.  Hazinenin farkına erken varmak lazım.  Bence başarının sırrı 3 şeyde saklı. İşini sevmek, İngilizceyi iyi bilmek ve insan ilişkilerini maksimum seviyede gerçekleştirmek.  Mühim olan anda kalmak ve geleceği planlamak.

3 Pandemi süreci ihracat ve ithalatta ne gibi değişiklikler yarattı?

Evden çalışma uygulamasını yaklaşık 1 yıldır gerçekleştiriyoruz. Pandeminin ilk aylarında Mart- Haziran arasında inanılmaz bir düşüş yaşadık.  Haziran’dan sonra  ciddi artış yaşandı. Türkiye’de aşılanma tam tamamlanmadığından dolayı Rusya pazarından turistler henüz gelemiyor. Dünyada gerçekleşen ihracat ve ithalatın aşılanmayla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz üzere elmas- su paradoksu var. İnsanlar bir kriz anında en temel ihtiyaçlarını giderirler. Salgının kontrol altına alınmasıyla salgınla birlikte yaşamaya devam edildi. Mücevherde online satışlarda ciddi oranda artış yaşandı. 

4 Döviz kurundaki hareketlilik işlerinizi nasıl etkiledi?

Döviz kurundaki hareketlilik işlerimizi doğrudan etkilemiyor. İhracatta dövizin yüksek olması pozitif etki ediyor.  Döviz kuru yüksek olunca ihracatçı karını arttırmış oluyor. Ancak biz aynı zamanda ithalatçıyız. Dışardan gelen ürünler dövizle geldiği için ihracatçı da ek bir maliyet oluşturduğundan dolayı olumsuz etkileniyor.

5 Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin lise ve üniversite öğrencilerine tanıdığı staj fırsatları var mı?

Tim’in lise için oldukça iyi bir staj programı var. Üniversitelerde yalnızca zorunlu staj kabul ediyoruz. Online stajımız da mevcut değil.

6 Yeni mezunlara ve uzun süredir iş aramakta olanlara iş olanaklarınız nelerdir?

Mücevher İhracatçıları Birliği Ticaret Bakanlığı’na bağlı bir kamu kurumu.  Bizim temel amacımız Türkiye’de kuyumculuk ihracatını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmak ve üyelerimizin kamuyla ve uluslararası platformlarda yaşadıkları sorunları olursa muhataplarıyla sorunları çözmek adına köprü görevi kurmak. Biz 2001 yılından beri KPSS ile alım yapıyoruz. Arkadaşlara tavsiyem 3. Sınıfa geldiğinizde KPSS’ye hazırlanmaya başlayın.  YDS sınavına da hazırlanın. Alım yaparken sizin KPSS ve YDS puanlarınıza bakıp alım gerçekleştiriyoruz. Uluslararası bir iş olduğu için İngilizcenizin muhakkak olması gerekiyor. Mücevher sektöründe uluslararası arenada ürünleri alıcılara sunan İngilizce pazarlamacı oldukça kıymetli. Bu alanda kendini geliştiren arkadaşlarımız kolaylıkla iş bulabilirler.   İş imkanlarımız sürekli mevcut.  Geçen ay 28 kişi aldık. Yine 30 kişiye yakın alım yapacağız. İyi eğitim almış arkadaşlarımızı aramızda görmek istiyoruz.

7 Öğretim görmeye devam eden arkadaşlara ve mezunlara ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

Üniversite döneminizi dolu dolu geçirmenizi isterim. İşe başladıktan sonraki dönemle okulun olduğu dönem birbirinden çok farklı dönemler. İşe başladıktan sonraki hayat daha hızlı akıyor. En önemli tavsiyem:  Şunu  yapmadım demeyin, yapın! Dalışta çok yetenekliyseniz, teniste iyiyseniz devam edin.  Yetenek alanınızı keşfedin.  Arkadaşlara çağrım, İngilizceyi mezun olmadan öğrenin, bilgisayar programlarına hakim olun, erasmus deneyimini imkanınız varsa gerçekleştirin. Work and Travel ile Amerika’ya gidip staj yapmaya çalışın. Türkiye’de 2003 yılında Work and Travel’a giden ilk grupta yer aldım.  Yan dal ya da çift ana dal da yapabilirsiniz.  Ben çift ana dalım sayesinde çalıştığım iş yerine girdim. İmmib akademide online ücretsiz eğitimler mevcut, faydalanmanızı isterim.

Şirzat Bey’in linkedin adresi: https://www.linkedin.com/in/%C5%9Firzat-akbulak-8372b729/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz