Pamukkale Üniversitesi Yaşam Rehberi

Pamukkale Üniversitesi Yaşam Rehberi

Pamukkale Üniversitesi

  Çoğu insanın kendini keşfettiği, geliştirdiği, gerek iyi gerek kötü arkadaşlıklar edindiği sayısız türden insanın ve fikrin aynı yerde toplandığı bir yerdir üniversite. Ne sadece eğlenmek, aileden uzaklaşmak için gidilecek, ne de sadece ders çalışarak kütüphanelerde sabahlanacak bir yerdir. Üniversite bu ikisi arasındaki dengeyle devam edilmesi gereken, hayata atılmadan önceki son düzlüktür.

  Bu yazımızda, hayatınızın önemli bir dönemini geçireceğiniz üniversiteler arasından “Pamukkale Üniversitesi” ile karşınızdayız.

İçindekiler

 Pamukkale Üniversitesi

  “Kurumsal gücü ile paydaşlarını memnun eden ve sürekli gelişen bir dünya üniversitesi olma yolunda ilerleyen” Pamukkale Üniversitesinin temelleri; Denizli’de 1957 yılında eğitime başlayan, 1976 yılında Eğitim Enstitüsü’ne dönüştürülen Kız Öğretmen Okulu’na, aynı zamanda 1976 yılında Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi olarak kurulan ve daha sonra 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlanan Denizli Mühendislik Fakültesine dayanmaktadır. Fakat Pamukkale Üniversitesi resmi olarak 11 Temmuz 1992 tarihinde yayımlanan 3837 sayılı Kanun ile kurulmuştur.

Pamukkale Üniversitesi, şu an 15 fakülte, 17 meslek yüksekokulu, 6 enstitü, 3 yüksekokul ve 39 araştırma merkezi ve 3 laboratuvar ile eğitim-öğretim-araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversitemizde şu anda 174 ön lisans, 137 lisans ve 135 yüksek lisans ve 48 doktora programı ile toplamda 494 program bulunmaktadır.

 Pamukkale Üniversitesi Üniversite Hakkında

  Üniversitemiz rektörlük makamına 2020 Ağustos ayı itibariyle Prof. Dr. Ahmet Kutluhan vekalet etmektedir. Not sisteminde 50-59  notları arası koşullu geçer, 60 not ve üstü geçer nottur. Tabii ki koşullu geçtim diye çok sevinmemek lazım çünkü mezuniyet öncesi not ortalamanız 2.25’in altında olursa koşullu derslerinizi bütünleme sınavına girip vermek zorunda kalırsınız.

Pamukkale Üniversitesi Rektörlük

Kampüsten Notlar

  Geniş bir alana yayılan kampüs içerisinde her gün kendinize keşfedecek yeni bir yer bulabilirsiniz. 7/24 açık kütüphanesi, yüzme havuzu, spor salonunu, tenis kortunu, futbol sahasını, kampüs içerisinde uygun fiyatlı kafeler bulunmaktadır. Hatta yeterince ararsanız üniversite tasvir edilirken gösterilen gitar çalan öğrencileri bile kampüs içerisinde bulunan “PAÜ Gölbahçe”  çevresinde görmeniz oldukça mümkün. Bazı fakülteler biraz yokuş üstünde bulunsalar da  kampüsün üç tane girişinden size uygun olanı seçeceğinize eminim.

Merkez Yemekhanesinin yemekleri oldukça güzel olsa da 2019 yılından itibaren getirilen rezervasyon sisteminden çoğu öğrenci şikayetçi. Herkesin kendine uygun olanı bulabileceği çok sayıda topluluk bulunmakta. Sosyalleşmek ve alanınız olmayan fakat ilginizin olduğu konuları ikinci bir alanınız haline getirmekte oldukça etkililer. PAÜ’nün en renkli olduğu zamanlardan Bahar Şenlikleri sırasında rektörlük binası önündeki alana kurulan konser yerinde arkadaşlarınızla eğlenerek ve şenlikler sırasındaki topluluk etkinlikleriyle yeni deneyimler edinerek kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Pamukkale Üniversitesi Yakın Devlet Yurtları ve Özel Yurtlar

  Pamukkale Üniversitesi’ni kazanıp yurtta kalmayı düşünenler için gerek özel gerekse devlet yurtları anlamında, kampüs ve çevresinde çok sayıda yurt yer alıyor. Bunların içindeki devlet yurtları ve iletişim bilgileri;

 • Profesör Doktor Cevat Akşit Erkek Öğrenci Yurdu(Adres: Bağbaşı Mahallesi, Vatan Caddesi, No:95 20160 Pamukkale/Denizli Tel: (0258) 266 6775)
 • İbni Haldun Erkek Öğrenci Yurdu (Adres: Zeytinköy Mahallesi, 4016. Sokak, No:1, 20160 Merkez/Denizli Tel: (0258) 266 20 75)
 • Fatma Yıldız Hanım Kız Öğrenci Yurdu (Adres: Çamlaraltı Mahallesi, KYK Pamukkale Yurt Müdürlüğü, No:55, 20160, Pamukkale/Denizli  Tel: (0258) 211 19 61)
 • Biruni Kız Öğrenci Yurdu (Adres: Çamlaraltı Mahallesi, Hüseyin Yılmaz Caddesi, No:55, 20160, Pamukkale/Denizli  Tel: (0258) 213 03 41)
 • İbni Rüşd Kız Öğrenci Yurdu (Adres: Yunus Emre Mahallesi, 6409. Sokak, No:10 20160, Pamukkale/Denizli  Tel: (0258) 213 49 75)
 • Harezmi Kız Öğrenci Yurdu A Blok (Adres: Bağbaşı Mahallesi, 1040. Sokak, No:3, 20160, Merkez/Denizli Tel: (0258) 266 60 91)
 • Harezmi Kız Öğrenci Yurdu B Blok (Adres: Asmalıevler Mahallesi, 6627. Sokak, No:1, 20160, Pamukkale/Denizli  Tel: (0258) 212 32 30)

  Özel yurtlar ve iletişim bilgileri ise;

 • Çamlık Kız Öğrenci Yurdu (Adres: Çamlaraltı Mahallesi, 6021. Sokak, No:59, 20020, Pamukkale/Denizli, Tel: (0258) 213 10 11)
 • Ata Kız Öğrenci Yurdu (Adres: Asmalıevler Mahallesi, 6650. Sokak, No:3, 20160, Merkez/Denizli, Tel: 0532 546 99 83)
 • Avşaroğlu Kız Öğrenci Yurdu (Adres: Çamlaraltı Mahallesi, Fakülte Caddesi, 20160, Pamukkale/Denizli Tel: (0258) 211 32 80)
 • 29 Ekim Erkek Öğrenci Yurdu (Adres: Yunus Emre Mahallesi, 6422. Sokak, No:13, 20160, Pamukkale/Denizli Tel: 0532 203 70 55)
 • Ata Erkek Öğrenci Yurdu (Adres: Çamlaraltı Mahallesi, 6035. Sokak, No:23, 20160, Pamukkale/Denizli, Tel: (0258) 211 70 71)
 • Egemen Erkek Öğrenci Yurdu (Adres: Yunus Emre Mahallesi, Kınıklı Caddesi, 20070, Pamukkale/Denizli, Tel: (0258) 211 20 21

Ulaşım: Mutlaka Bilmeniz Gereken Hatlar

  Kampüs çevresinde bir öğrencinin ihtiyaç duyduğu kafe, restoran, alışveriş merkezi ve market gibi bir çok işletme bulunmaktadır. Fakat buralarda bulamayıp çarşıda bulacağınız çok şey olduğu da bir gerçek. Bu yüzden kampüs girişinden geçen ve Denizli’nin çarşısı diyebileceğimiz Çınar ve Bayramyeri’ne giden hatlar olan 190, 300, 320, 130  gibi hatları mutlaka bilmelisiniz. Şehir dışı ulaşımda ise yakın çevresinde olan Muğla, Aydın, İzmir, Antalya gibi şehirlere 3-4 saat gibi bir sürede varabilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

  Denizli’de görülmesi gereken yerler denince akla en başta Pamukkale Travertenleri gelir. Bu eşsiz güzelliği mezun olmadan en az bir kere gidip görmeniz gerekir. Pamukkale Travertenlerini görmeye gittiğinizde yakınlarında bulunan travertenlerin ikiz kardeşi diyebileceğimiz Karahayit Kırmızı Su, Hierapolis Antik Kenti’ni ve Kleopatra Antik Havuzu’nu da mutlaka görmelisiniz. Kayak severler için Nikfer Kayak Merkezi, doğayla iç içe olmak isteyenler için Beşoluk Şelalesi, Ornaz Vadisi gibi doğal güzellikler mevcut.

  Bunların yanı sıra Denizli Teleferiği ve Bağbaşı Yaylası, Kaklık Mağarası, Keloğlan Mağarası, Laodikya Antik Kenti, Karahayit Ağlayan Kaya ve Tripolis Antik Kenti de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Yemekler

  Kampüs çevresinde öğrencilerin ilgi ve istekleri doğrultusunda işletmelerde çoğunlukla hızlı yemek kültürünün oturmuş olduğunu görebilirsiniz. Fakat ilçeler ve çarşıdaki geleneksel lokantalar bazında düşündüğünüzde köklü bir kültürün içinden gelen başta Denizli Kebabı, Tavas Baklavası (40 kat), Babadağ Keşkeği, Çaput Aşı, Tahinli Ballı Cevizli Pide, Etli Top Tarhana ve Biber Tatarı gibi güzel lezzetleri daha önce tatmadığınıza pişman olabilirsiniz.

Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler

  Denizli her ne kadar kıyı kesimlerine yakın da olsa kışı soğuk ve rüzgarlı, baharı ise yağmurlu geçen bir yerdir. Özellikle gece olduğunda gittiğiniz bir yerden yurdunuza dönerken keşke bir kat daha giyseydim diyebilirsiniz. Bu yüzden yanınızda kazak, yağmurluk, mont, şemsiye kesinlikle bulunmalı. Yaz mevsiminde ise hava sıcaklığı tişörtten başka bir şey giymenize müsaade etmeyecektir!

Sosyal Hayat ve Aktiviteler:

  PAÜ’de çoğu öğrenci kampüs çevresinde bulunan kafeler sokağında vakitlerini geçirmeyi tercih eder. Fakat bir yerden sonra buralar da sıkıcı gelmeye başlayacaktır. İşte o anlarda  kampüs içerisinde bulunan Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi’nde gideceğiniz tiyatrolar ile güzel ve kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Çamlık Ormanı’nda arkadaşlarınızla piknik yapabilir, Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu’nda birbirinden güzel konserlerde eğlenebilir, teleferikle birlikte 1.400 metre yükseklikteki Bağbaşı Yaylası’ndan Denizli’yi seyredebilir, Atatürk Etnografya Müzesi, Bez Bebek Müzesi gibi müzelerde ilginizi çekecek detaylar bulabilirsiniz.

Mutlaka ………. Yapın

 • Mutlaka “Bütün evrak işlerinizi ilk geldiğinizde yapın, hiç bir şey erteleyerek çözülmez.”
 • Mutlaka “Yeni deneyimler edinin, farklı topluluklarla kendinizi geliştirin.”
 • Mutlaka “Çevrenizi iyi insanlarla doldurun,  size zarar veren kişilere hayatınızda yer vermeyin.”
 • Mutlaka “Okuyun. Hiçbir bilgi size zarar vermez.”
 • Mutlaka “İnsanlarla tanışmaktan, arkadaş olmaktan çekinmeyin. Her insan eşittir ve sevilmeye değer.”
 • Mutlaka “ Okuduğunuz şehirdeki Esnaflarla mutlaka güzel ilişki kurun öğrencilikte çok işinize yarayacaktır.”

  Üniversite zamanı, iş hayatının ve yaşam kaygısının bundan sonraki hayatımıza oranla daha az olduğu ve imkanlarımızın daha elverişli olduğu zamanlardır. Bu yüzden bu zamanlarda öğrenebildiğimiz kadar öğrenmeli, kendimize en fazla yararı sağlamalı ve hayata öyle atılmalıyız. Ne kadar hazırlıklı olursak, zorlukların üstesinden o kadar kolay gelebileceğimizi hiçbir zaman unutmayın.

Adil Emre Almalı
Pamukkale Üniversitesi/Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Tüm üniversite tanıtımları için Üniversite bölümünü ziyaret et…

                                        

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz