Röportaj: Ruhunda Liderlik Var! Oytun Yumşak

Oytun Yumşak Ruhunda Liderlik var İzgören Akademi

İzgören Akademi eğitmenlerinden Oytun Yumşak ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde düzenlenen ‘İŞKUR Kampüste Kariyer Günü’nde yaptığı konuşma sonrasında röportajımızı gerçekleştirdik. ‘Ruhunda Liderlik Var’ başlığıyla gerçekleştirdiği eğlenceli ve dikkat çekici konuşmasının ardından Oytun Yumşak, öğrenci, yeni mezun ve işsizler için iş dünyasına dair uzmanlaşma, liderlik gibi önemli başlıklarda değerlendirmelerde bulundu.

Merhaba Oytun Bey. Öncelikle konuşma başlığınız oldukça dikkat ekici. ‘Ruhunda Liderlik Var’ ne demektir?

Oytun Yumşak Ruhunda Liderlik Var


Merhaba. ‘Ruhunda Liderlik Var’ ile iş yaşamında ve özellikle üniversite hayatında dostlarımızla paylaştığımız iş yaşamında faydalı olacak beş değerlerimizden bahsediyoruz aslında. Girişimcilikten, iş kalitesinden, dürüstlükten, hoşgörüden ve vatan sevgisinden bahsediyoruz. Bu beş değerin ne kadar değerli olduğunu anlatıyoruz. Dolayısıyla bu beş değere sahip olan kişilerinde iş yaşamında kalıcı olacağına inanıyoruz. İş yaşamının da kısa süreli bir maraton değil de çok uzun süreli bir maraton olduğunu biliyoruz. Genelde incelemelerimiz iş hayatında kalıcı, başarılı olan insanların bu beş değer sahip olduğu; vatanını seven, hoş görülü, iş kalitesine önem veren, girişimci, dürüst insanlar olduğu. Bugün de bunları paylaştık. ‘Ruhunda Liderlik Var’ dedik.

İş hayatında başarı için üniversite öğrencilerine önerileriniz nelerdir?

Birincisi alanında uzmanlaşmaları. Tarlanın 20 yerini kazmaktansa bir yerini 20 metre kazmanın derin kazmanın uzmanlaşmanın etkili olduğuna inanıyorum. Bakış açılarını hiç bir zaman kaybetmesinler, özellikle farklı bakış açılarını kaybetmesinler. Artık günümüzde çok çabuk ve kolay bir şekilde bilgi üretiliyor ve kopyalanabiliyor. İş yaşamında fark yaratanlarda kendi iş yaşamlarında uzmanlaşanlar ve tek olanlar. Dolayısıyla o alanda lider kalabilmenin yolu da uzmanlaşmadan geçiyor. Yaptığın işi sadece Türkiye’de değil de uluslararası bir arenada herhangi bir bölgede sergileyebiliyorsan bizim için tamamdır.

Yeni mezunlar, boş zamanlarını ve uzun işsizlik süreçlerini nasıl değerlendirmelidir?

Bence işin şifresi emek ve sabır. Sadece bir kere deneyip hemen vazgeçmekten ziyade (biz içeride birçok örnek paylaştık) iş yaşamında hiç bir şekilde mücadeleyi bırakmayıp sürekli olarak emek sarf edenler, defalarca deneyenler başarabiliyor ve kalıcı hale gelebiliyor. Evet, ülkenin işsizlikle ilgili bir gerçeği var ama yılmadan tekrar ediyorum emek vererek, sabrederek, kendi alanında uzmanlaşarak, her seferinde kendimize bir şeyler katarak, sürekli ilerleyerek aslında bu çözümü de beraberinde getireceğimizi düşünüyorum.

‘Ruhunda Liderlik Var’ Oytun Yumşak / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Son olarak öğrenci, yeni mezun ve işsizlere önerilerinizi alalım.

Mezun olduktan sonra ben bu okulun özellikle çok değerli olduğuna inanıyorum. Benim en büyük hayallerimden bir tanesiydi bu okulda seminer verebilmek. Çünkü şu manzaraya baktığım andan itibaren, buradan Çanakkale Boğazı görünüyor, buradan mezun olduktan sonra hep o vatan sevgisini akıllarında tutmalarını çok ama çok isterim. Bu yolda yürürken bu vatanın ne kadar değerli olduğunu çok ama çok önemli olduğunu devamlı hatırlamalarını isterim. İçeride çok güzel bir grupla karşılaştım, çok aydın bir grupla karşılaştım, sorgulayan bir grupla karşılaştım, istekli bir grupla karşılaştım. Genelde çok seminere katılıyorum ama çok farklı bir tablo vardı içeride. Dolayısıyla bugünkü seminere özellikle katılan arkadaşlarımızın kendilerine çok şey kattıklarını ve iş yaşamında çok başarılı olacaklarına inanıyorum.

Oytun Yumşak Kimdir?

Oytun YUMŞAK, Kamu Yönetimi Bölümü’nden sonra Uluslararası Antalya Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansını tamamlamıştır. İzgören Akademi bünyesinde 500 günden fazla eğitim çalışması yürütmüştür.
Türkiye Uğur Böcekleri Programı kapsamında “Mavi Uğur Böceği” olarak çocuk esirgeme kurumlarında, ceza evlerinde, üniversitelerde ve köy okullarında gönüllü eğitimler ve seminerler vermektedir.
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda çalıştığı dönemde “Sayılarla Fethiye” adında iki adet ekonomik raporu ilçeye kazandırmıştır. Fethiye’nin turizm alanında markalaşması adına stratejik plan ve arama konferansı çalışmalarında yer almıştır. YUMŞAK, SKAL International bünyesinde turizm alanındaki çalışmalarına devam etmektedir.
İzgören Akademi Eğitmen Uzmanlık Programını tamamladı.
YUMŞAK, Eğitimcinin Eğitimi, Sunum Teknikleri, Takım Çalışması, Etkili İletişim, Beden Dili, Motivasyon, Zaman Yönetimi, Stres Yönetimi, Kendi Hayatının Lideri Ol konularında eğitimler ve seminerler vermektedir.

 •  
 • 2
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir