1 Kitap, 1 Film, 1 Tedx

Boş zamanlarımızda “Ne izlesek, ne okusak?” diye düşünürüz ve araştırma sürecine gireriz. Arkadaşlarımızdan, çevremizden bizlere önerilerde bulunmasını isteriz. Sizin için üç başlıkta; Kitap, Film ve Tedx Konuşması önerisi oluşturdum. Keyifle okumanız ve izlemeniz dileğiyle. Bu seriye her hafta İş Kulübü sayfasından ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

İnsan Neyle Yaşar / L.N.Tolstoy

İnsanın özündeki iyiliğe, sevgiye,merhamete, vicdana dokunan bilgeliklerle dolu bir kitap…

Kitapta karşımıza üç soruyu cevaplandırmak üzere dünyaya gönderilen bir melek çıkıyor. Ve bu soru üzerine kitaptaki her hikayeden farklı tecrübeler ediniyorsunuz. Tolstoy insanlara sevmeyi,anlayışlı ve hoşgörülü olmayı , paylaşmayı , sabretmeyi ve sabrın sonunda mutlaka tanrı tarafından ödüllendirileceği mesajlarını vermiş. Kitabı okuyunca insan her şeyden önce sevgi, hoşgörü, iyilik , elimizdeki ile yetinme , tanrının gücünün büyüklüğü ve ilahi adaletin ne olursa olsun insanların iyilik yapmaktan vazgeçmemesi gerektiğinden bahsediyor. Ben okurken çok keyif aldım. Sizlere de tavsiye ediyorum.

Joker

Filmin yönetmeni  Todd Philips’tir. Joker  filmi oyuncuları ise Joaquin Phoenix (Arthur Fleck), Robert De Niro (Murray Franklin), Zazie Beetz ‘dir.

Bu film ünlü Batman filmlerindeki Joker karakterinin doğuşunu anlatmaktadır  ve film adaletsizliğin,sınıf ayrımının, zengin-fakir ayrımının hat safhaya ulaştığı Gotham  kentinde geçiyor. Gotham city’de yaşayan başarısız komedyen Arthur Fleck, babasız büyümüş bir palyaçodur. Arthur’un en yakın arkadaşı olan annesi onu Happy adıyla çağırır. Ancak bu ismin ona yüklediği misyon, Arthur’un toplumdan dışlanmasına ve zorbalığa uğramasına engel olmaz. Yavaş yavaş psikolojik olarak tekinsiz sulara yelken açan Arthur, bir süre sonra kendisini Gotham’da suç ve kaosun içinde bulur. Zamanla, dışlanmışlığın vermiş olduğu hayal kırıklığı ile alter egosu Joker’e dönüşür. 11 dalda Oscar’a aday olan film; Joaquin Phoenix’in performansıyla En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Film Müziği Oscar’ının sahibi oldu.

Yeni Dünyanın Cesur İnsanları / Sinan Canan

Sinan Canan ; biyoloji mezunu, fizyoloji doktoru ve sinirbilim sevdalısıdır. “Kaotik ve fraktal” olan her şeye tutkun. Bilgiye ve hikmete dair her öğrendiğini herkese anlatma takıntısından muzdarip. Hayatın tek bir işle uğraşmak için fazla uzun, insanın tek bir işle ömrünü tüketmek için fazla karmaşık olduğuna ikna olmuş. İnsanın faydası  ‘Zararını’ fark ettiği anda başlar diyen Canan, bir kişinin bu zararı fark ettiğinde sanatla, üretimle, yaratımla faydaya dönüştürebileceğini anlatıyor. Cesaret edemezseniz esaretin esiri olursunuz ve konfor alanından çıkamaz onun kölesi olursunuz demektedir. Peki yeni dünyanın cesur insanı nasıl olur? Sinan Canan anlatıyor, izlemenizi tavsiye ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz