Kübra Köroğlu İle Röportaj

Kübra Köroğlu İle Röportaj

İçindekiler

Kübra Köroğlu İle Röportaj

1. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Yaklaşık 9 yıldır farklı görevlerle birlikte bir şekilde dijital medya alanında çalışıyorum. Üniversite eğitimim sırasında başlayan iş hayatım bana yıllar içerisinde farklı roller kazandırdı. Her şeyden önce destekleyici, sadık, üzerine düşeni en iyi şekilde yapmak için elinden geleni yapan bir takım oyuncusu oldum. Metin yazarlığı, editörlük ve dijital pazarlama uzmanlığı gibi deneyimlerimin ardından son 3 yılımı Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı kurumsal iletişim biriminde içerik yönetimi sorumlusu olarak geçirdim. Çalıştığım alanla ilgili okumayı, öğrenmeyi ve iyi örnekleri takip etmeyi hiç bırakmayan, farklı ve yaratıcı olan işlerin peşinden gitmeyi seven biriyim. İşimi severek yapıyorum ve bu duygunun çalışmalarıma da çalışma ortamıma da yansıdığını düşünüyorum.

2. Siz dijital medya kavramını nasıl tanımlarsınız?

Bana göre dijital medya teknoloji ve içeriğin harmanlanmış hali. Dijital platformlar aracılığı ile gördüğümüz, okuduğumuz, izlediğimiz, tükettiğimiz her şey dijital medyanın bir parçası. Bir dizi farklı ürünü, farklı endüstrileri ve iş rollerini kapsayan geniş bir terim. Bir kullanıcı olarak düşündüğümde, içerisinde; metinler, görseller, videolar, oyunlar gibi görebildiğimiz şeyler var, bir de bunların perde arkasında web geliştirme, uygulamalar, video prodüksiyon, kodlama ve veri gibi göremediğimiz şeyler var. Bir dijital medya profesyonelinin bu görünen ve görünmeyen her şey hakkında az çok bilgi sahibi olması, kendini güncel tutması gerekiyor. Bu kadar hızlı bir büyüme karşısında güncel kalabilmek de giderek daha zor hale geleceğe benziyor.

3. Türkiye’deki dijital medya kullanımına ilişkin görüşleriniz nelerdir?

Türkiye’de dijital medya kullanımı geçmiş yıllara göre giderek artıyor. We Are Social Turkey 2021 raporuna da yansıdı bu artış. Sadece sezgilerim ya da gözlemlerim değil, veri de aynı şeyi söylüyor. Toplam nüfusun ortalama %70’i sosyal medya kullanıcısı. İnternette geçirilen süre her geçen gün artıyor. Özellikle video tüketimine olan ilginin giderek arttığını görüyoruz. Haliyle en çok zaman geçirilen dijital platformların başında da Youtube geliyor.

Biz bir aksiyon içinde olmayı, üretmeyi, taklit etmeyi, içinde bulunduğu şartlara göre eğlenmeyi seven bir toplumuz. Bu sebeple dijital medya platformlarında tükettiği kadar üretmeye de meyilli olduğumuzu görüyorum. Özellikle Instagram Reels’in hayatımıza girmesi ve TikTok gibi bir platformun kısa sürede kabul görmesi, kendi video içerikleri ile var olan bir topluluk yarattı. İçeriklerin kıymeti, kalitesi elbette tartışılır ama dijital medyaya olan ilgi sürekli bir artış gösteriyor.

4. Dijital kanallarda deneyim nasıl oluşturulur?

Dijital deneyim, tüketicilerin dijital kanallarda bir markayla etkileşime girdiklerinde yaşadıkları tüm deneyimleri kapsar. Bugünün tüketicileri geçmişe göre daha bilgili, talepkar ve dijital kanallarda her zamankinden daha fazla seçeneğe sahip. Bu kalabalık içerisinde tüketici ile her temas noktasında iyi bir dijital deneyim sağlamak için ekstra çaba harcamak gerekiyor. Gittikçe daha fazla müşteri dijital platformlara yöneliyor ve markaların sorunsuz bir deneyim sunmasını bekliyor. En basit örnekle bir web sitelerinin 3 saniye içinde yüklenmesi herkesi mutlu eder ama 10 saniyelik bir gecikme ziyaretçilerin %50’sinin siteyi ziyaret etmekten vazgeçmesine neden olur.

Kusursuz dijital deneyim oluşturmanın ilk adımı tüketici davranışlarını anlamak ve onların dijital medya yolculuklarının haritasını çıkarmaktır. Bunu yapmak için şu hayati soruları sormak gerekir: Markanızın dijital varlıkları ne kadar kullanılabilir ve erişilebilir? Kullanıcılar web sitesinde sorunsuzca gezinebilir veya mobil uygulamanızı kolaylıkla kullanabilir mi? Site veya uygulama, vaaz edilenleri yerine getiriyor mu? Var olduğu sosyal medya platformlarında hızlı iletişim kurmaya izin veriyor mu?

Kusursuz bir dijital deneyim stratejisi, basitlik ve kullanım kolaylığına odaklanır. Markaların kullanımı kolay uygulamalar, gezinmesi kolay ve anlaşılır arayüzler, sorunların çözümü için iletişim kolaylaştırmak adına chatbot ya da canlı destek hizmeti, anlık e-posta bildirimi gibi unsurları göz ardı etmemesi gerekir. Amazon, hiç bitmeyen müşteri deneyimine sahip markaların en iyi örneklerinden biridir.

5. Stratejik planlama sizce nedir? Şirketler neden stratejik plan yapmalıdır?

Stratejik planlama, bir şirketin nerede olduğunu ve nereye gideceğini belirleme sürecidir. Şirket için misyon, vizyon ve değerlere, ayrıca uzun vadeli hedeflere ulaşmak için uygulanacak eylem planının ortaya çıkmasını sağlar. İyi hazırlanmış bir stratejik plan, şirket başarısında çok önemli bir rol oynayabilir çünkü yöneticilere ve çalışanlara karşılaşılabilecek fırsatlar ve zorluklar karşısında alabilecekleri aksiyonları gösterir.

Şirket hedeflerine giden en kısa yolu bulmak, bunlar için ayrılacak zamanı ve kaynağı belirlemek açısından oldukça önemlidir. Özellikle şirket yöneticilerinin stratejik planı yazılı hale getirerek çalışanları ile paylaşmaları, bu plana onları da inandırarak yürünecek yolu anlatmaları gerekir. Kimse düşünme okuyamaz, şirket liderlerinin sadece kafalarında bir plan yaratmaları, bunu bir doküman haline getirmeden sözlü anlatmaları yeterli olmayacaktır.

6. Sizce bir kurum, stratejik bir plan uygularken başarıya ulaşması için nelere dikkat etmelidir?

Stratejik planı başarılı bir şekilde uygulamak ve hedeflere ulaşmak için liderler ve kilit çalışanlarının yakın temas halinde çalışmaları ve neyi neden yaptıkları ‘yolda’ unutmamaları gerekir. Bazı liderler ekipleri ile temas kurmama hatasına düşerler, bu durum planların iyi başlasa bile başladığı gibi ilerlememesine neden olur. Neyi neden yaptıklarını, amaçlarını ve hedeflerini sıklıkla duymayan çalışanlar stratejik plana uygun hareket edemeyebilirler.

Stratejik planın başarıya ulaşabilmesi için çalışanlara yeterli zamanı, gerekli kaynağı vermek ve destekleyici olmak da önemlidir. Gerçekçi ve eylem planlarının net olduğu bir plan, sorumluluklarını net olarak bilen ve gerekli desteği alarak ilerleyen çalışanlar, belirli aralıklarla yapılan değerlendirme toplantıları planın başarılı ilerlemeyebilmesi için gerekli faktörlerdir.

7. Eğitim görmeye devam eden arkadaşlara ve mezunlara ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

Pek çok kişi gibi benim de henüz eğitim gören ve yeni mezun olan arkadaşlara tavsiyem: çalışmak! Çoğu zaman etrafımızdaki insanların kariyer basamaklarını ne kadar hızlı çıktıklarını görür ve onların ne kadar şanslı olduğunu düşünürüz. Ancak şans dediğimiz şeyin de çalışarak kazanıldığını görmeyiz. Küçük ya da basit olarak görmeden, öğrenmeye yolculuğunda fayda sağlayacak her işe ilgiyle yaklaşmak, bu işi en iyi şekilde yapmak için çabalamak, üzerine daha fazla ne koyabileceğini düşünmek gerek.

Özellikle iletişim alanında çalışacak arkadaşlara iyi örnekleri takip etmelerini, güncel gelişmelerden ve trendlerden haberdar olmalarını, kendi alanlarında çalışan insanlarla bağlantıda kalarak tecrübelerinden yararlanmaya çalışmalarını öneririm. Bir alanda uzmanlaşırken işleriyle alakalı diğer birkaç alanda da bilgi sahibi olmak, kriz anlarında ekiplerine daha fazla destek olmalarına ve bağımsız çalışabilmelerine olanak sağlayacaktır. Ben öğrendiğim pek çok şeyi iş arkadaşlarımdan öğrendim. Kullanabildiğim tasarım programlarını, çalıştığım reklam ajanslarındaki tasarımcılara borçluyum.

Öğrenmek istemek, bundan keyif almak ve öğrenilenleri uygulamak için fırsat yaratmak gerekiyor. Şunu biliyorum ki, iş hayatında hiçbir unvan altın tepsiyle sunulmuyor, onu ancak çabalayarak alabiliyoruz. Kendi işini kendi yaratan, sorumluluk almaktan çekinmeyen, özgün olan ve çalışmaktan korkmayan herkesin uzun vadede başarılı olacağına eminim.

Kübra Hanım’ın Linkedin Hesabı: https://www.linkedin.com/in/kubrakoroglu/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz