Serap Şahin Durak İle Röportaj

İçindekiler

Serap Şahin Durak İle Röportaj

1 Serap Hanım öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

Liseye kadar olan eğitimimi İzmit’te tamamladım, 1993 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’ne başladım. Ders programımın müsait olması nedeniyle mesleğin pratikteki uygulamalarını da görmek üzere üniversitenin 2. yılında kendi isteğim ve çabamla Pars/McCann Erickson Reklam Ajansı’nda part time müşteri temsilcisi asistanı olarak işe başladım. Mezun olana dek bir de halkla ilişkiler ajansında 2 yıla yakın çalıştım. Mezuniyetim ardından 2007 yılına dek inşaat, turizm otelcilik, endüstriyel kimyasal gibi farklı sektörlerde çeşitli görevler aldım. Bu süreç içinde 2000 yılında başladığım İşletme dalındaki yüksek lisansımı, tez aşamasında devam edemediğim için tamamlayamamıştım. 2008 yılında af ile tekrar başvurup bu defa kendi alanımda (halkla ilişkiler ve tanıtım) tamamlamış oldum.

2006 yılında oğlumun doğumu ile kendi isteğimle çalışma yaşamıma 1 yıl ara verdim. 2007’de ise Pozitif PR’ı kurdum. 14 yıldır da Pozitif PR olarak hemen her sektörden müşterimize stratejik iletişim danışmanlığı, medya ilişkileri, lider iletişimi, etkinlik yönetimi, dijital medya ilişkileri, sosyal medya yönetimi, kriz iletişimi ve gereken durumlarda kreatif tasarım çalışmaları ile hizmet veriyoruz. TÜHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği), Uluslararası BPW İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği, KYÖD (Kocaeli Yüksek Öğrenimliler Derneği), AOTS Japonya Teknik İşbirliği Derneği ve İLMED’e (Marmara İletişim Fakültesi Mezunlar Derneği) üyeyim ve aktif görevlerim var. 2019 yılından bu yana ÇYDD’nin üniversite öğrencileri için seçtiği gönüllü mentorlardan biriyim. Ayrıca BPW İstanbul’un Toplumsal Cinsiyet Eşitliği üzerine yürüttüğü eğitim programının katılımcıları ve mentorları arasındayım. Yerel yönetimler konusundaki kişisel ilgimden dolayı, Marmara Belediyeler Birliği’nin 2005 yılında başlattığı Yerel Yönetimler Akademisi’ni de tamamlayan ilk mezunlardan biri oldum.

2 Siz halkla ilişkileri nasıl tanımlarsınız?

Siz halkla ilişkileri nasıl tanımlarsınız?
Serap Şahin Durak ile Röportaj

Mesleğimizin ülkemizde maalesef çeviri hatasından kaynaklı talihsiz bir ismi var: Halkla İlişkiler. Ben uzun yıllardır bu tanım yerine mesleğimi kendi adıma “İletişim Danışmanı” olarak adlandırıyorum. Çünkü “halkla ilişkiler” deyince gözümüzün önüne hastane ya da kurum girişlerindeki danışma önünde yazan tabeladan öte bir şey canlanamıyor. Bu nedenle size iletişim danışmanlığını tanımlamak isterim. Bir marka, kurum ya da kişi adına yürütülen planlı, stratejik iletişim çalışmaları bütünüdür. O ismi, markayı, kurumu bir yerden bir yere taşıma serüveninde uyguladığımız tüm yöntemler, bizim işimizi mesleğimizi kapsıyor. Tüm bu çabaların amacı ise temsil ettiğimiz marka, kurum ya da kişi adına ya olumlu algıyı inşa etmek ya olanı geliştirmek/büyütmek ya da mevcut olumsuz algıyı doğru bilgilendirmeler ile olumluya çevirmek.

3 Kariyerinizin her kısmında halkla ilişkiler bulunuyor. Halkla ilişkiler nedir, ne değildir?

Nedir’i bir önceki soruda biraz yanıtladığım için Ne Değildir’i açıklayayım. Reklam, tanıtım, promosyon, satış, pazarlama, etkinlik, insan kaynakları, idari işler değildir. Hele ki iletişim eğitimi olmadan, sadece fiziksel özellikleriyle dikkat çeken “uzun boylu, güzel görünümlü, şık giyimli ve güzel konuşan kadınlar”, hiç değildir. Maalesef günümüzde kurumlar, yalnızca bu tür fiziksel niteliklerini dikkate aldıkları kişiler aracılığıyla yürüttükleri çalışmaları, halkla ilişkiler olarak adlandırıyorlar.

4 Sizce pandemi süreci halkla ilişkiler sektörünü nasıl etkiledi?  Bu süreçte halkla ilişkiler sektörü ne gibi değişiklikler yaşadı?

Ülkemizde kaç yaşında olursanız olun mutlaka irili ufaklı bir ekonomik kriz dönemine denk gelmişsinizdir. Bu kriz dönemlerinde de markalar, kurumlar, önce gider kalemlerinde kesintiye giderler. Pazarlama, reklam, iletişim vb. çalışmalar da bu kalemlerin başında gelir ve halkla ilişkiler çalışmaları ekonomik krizlerden en çok etkilenen birimler olurdu. Ancak pandemiyle birlikte bu ilk kez değişti. Yine ekonomi ile ilgili olumsuzluklar mevcuttu ama kurumlar bu defa iletişime ne kadar önem vermeleri gerektiğini daha fazla fark ettiler. Bu doğrultuda iletişimlerini hiç durdurmadılar, aksine artırdılar. Bizler de müşterilerimiz için mümkün olduğunca esnek programlar yürüterek iletişimlerinin sürdürülebilir olarak devam etmesini sağladık.

Özellikle hayatımıza görüntülü iletişimin de girmesiyle birçok uygulamamızda değişiklikler oldu. Basın toplantılarımız, röportajlarımız, toplantılarımızın neredeyse tamamı dijital ortama taşındı. Bunun avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcut. Ancak bu dönemi başka şekilde geçirme, sürdürme imkanımız yok maalesef. Hepimiz için çok farklı iş kültürleri oluşmaya başladı. Bunların bazıları pandemi sonrası yok olacak bazıları ise kalacak.

5 Kurmuş olduğunuz Pozitif PR Ajansı’nın idealleri nelerdir?

İdeallerden önce amacımız ve etik değerlerimizden söz etmek isterim. Pozitif PR’ı kurmadan evvel de kurduktan sonra da süren iş yaşamımda etik, hep en önemli tanım oldu. Pozitif PR’da da “inandığımız ürün ve hizmetler için çalışmaya, odaklı, farkındalık yaratan, hedefe yönelik bir strateji ile kurgulanmış, sürdürülebilir ve esnek programlar yürütmeye, paydaşlarımız ile karşılıklı güven odaklı devam eden uzun süreli ilişkiler kurmaya özen gösteriyoruz.” İdealimiz de kurumların güvendiği, uzun yıllar çalışmaktan memnun ve keyif alacakları bir iş ortağı olmak. Mevcut müşterilerimiz ile olan uzun soluklu geçmişimiz de bunun bir göstergesi.

6 Pozitif PR Ajansı’nın lise ve üniversite öğrencilerine yönelik staj imkanları var mı?

Pozitif PR’ın kurulduğu günden bu yana tercihi, butik bir anlayışla hizmet vermek. Yaptığımız iletişim işi, çok incelikli bir iş. Genellendiğinde o biricikliğini, farklı iletişim dilini kaybediyor gibi. Bu nedenle az sayıda müşteriye çok nitelikli hizmet, önceliğimiz. İletişim konusundaki geçmişin bir çalışandan diğer çalışana devri, diğer işler gibi çok kolay olmuyor. Bizim için çalışanların sürekliliği de mühim. Staj konusunda çok imkanımız olmuyor bu yüzden. Ama zaman zaman müşterilerimizin ya da diğer ajansların ihtiyaçlarından haberdar oluyor ve onlara bu yönlendirmeleri yapabiliyoruz. Bu nedenle staj ya da iş başvurusu ile ilgili düzenli başvuru alıyoruz.

7 Pozitif PR Ajansı’nın iş olanakları nelerdir?

Bir önceki soruda belirttiğim gibi yapımız butik olduğu için genele göre küçük bir ekiple yürüyoruz. Ama zaman zaman farklı projelerde ekibimiz büyüyor, proje sonrası yine eski haline geliyor. Bu dönemler için de ayrı bir ilana çıkmadan bize o döneme dek ulaşan cv’lerden bir tarama, eleme yapıyoruz. Ajans yapılanmamız, müşteri ilişkileri ve medya ilişkileri olarak iki eksende yürüyor. Bu çalışmaları destekleyen küçük bir kreatif ekibimiz ve dijital/sosyal medya iletişiminden sorumlu da arkadaşlarımız var.

8 Öğrenimine devam eden arkadaşlara, bu sektörle ilgilenenlere ve mezunlara ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

Öncelikle 2 yıl ya da 4 yıl, eğitim ne kadar sürüyorsa o süreyi sadece okul ile değerlendirmeyin. Kendinizi hem kişisel olarak hem de mesleki olarak geliştireceğiniz düzenli alışkanlıklarınız olsun. Bunlar, imkanlarınız doğrultusunda mesleki web sitelerinin, portallerin, basılı yayınların takibi de olabilir, bir kurumda staj, part-time çalışma da olabilir.

Sektörümüzün en önemli yayınları olan Marketing Türkiye, Mediacat, Campaign Türkiye, dergi formatlarının yanı sıra portal versiyonları da sık takip edilmeli. Bunların yanında Halklaİlişkiler.com, Pazarlamasyon, PRmission, Halklaİlişkiler.Co vb. bu şekilde olan çok fazla portal var. Bunları düzenli takip etmek, hangi marka neler yapmış, hangi projeyi yapmış, orada mesleğimizle ilgili kim göreve başlamış vb. tüm bunlar mesleğe yeni başlayacak arkadaşları çokça besleyecek, geliştirecek konular.

Linkedin hesabınızı mutlaka öğrenci iken oluşturun ve bağlantılar edinmeye çalışın. İş dünyasının tüm dinamikleri orada. Siz de ne kadar erken bu dünyaya dahil olursanız o kadar yol alırsınız. Burada da yine profilinizi oluşturmadan evvel internette kısa bir araştırma yapın ve en doğru şekilde nasıl bir profil oluşturmalısınız bunu öğrenip sonra oluşturun. İyi bir iletişimci olmak için öncelikle yazılı, sözlü dilinizi iyi kullanmalısınız. Çok okuyun, mümkünse kendi kendinize yazmaya çalışın, denemeler yapın. E-mail nasıl yazılır, nasıl yanıtlanır, toplantıda nasıl davranılır, müşteri ile nasıl iletişime geçilir, sunum nasıl yapılır vb. gibi. Hemen her şeyin bir videosu ya da kolay anlatımı var internette. Öncelikle bunları öğrenin. Biliyorum demeyin, bakın öğrenin.

İş dünyası sizin o güne dek gördüğünüz yaşadığınız dünyadan çok farklı. Bakmaktan, bir kez daha göz atmaktan zarar gelmez. Aksine daha farklı bir bilgiye ulaşmanızı sağlayabilir. Bunların hazır olmasından sonra net ve tam bilgiler içeren bir özgeçmiş hazırlayın. Abartılı görünmesine ve çok şey içermesine gerek yok. Özetle kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, varsa kurs seminer sertifika bilgileri, bilgisayar ve yabancı dil bilgisi, varsa staj ya da çalışma deneyimi bilgisi içermeli. Bunları da okuyan kişiye fikir verecek düzeyde yazmalısınız.

Staj ya da çalıştığınız yerin sadece ismini yazmak değil, bulunduğunuz tarih aralığı, aldığınız görevin 1-2 cümlelik tanımını da içermeli. Özellikle öğrenciliğiniz sırasında mutlaka ilginiz ve yetenekleriniz doğrultusunda sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak yer almaya çalışın, bunu çalışma yaşamınızda da mümkünse sürdürün. Kendi gelişiminiz için de ikili ilişkiler için de bu gerçekten size büyük fayda sağlayacaktır.

Ayrıca belirtmeyi özellikle önemsediğim bir konu da İngilizce. Mutlaka öğrencilik dönemini iyi değerlendirip en azından konuşma pratiğinizi geliştirin. Önümüze gelen ve İngilizce için “Okuma Anlama İyi, Konuşma Orta” yazan CV’nin bizim için hiçbir hükmü ve dikkat çekiciliği yok, inanın. Bunu bir görev olarak alıp çözmelisiniz. Artık dijitalde milyonlarca kaynak ve imkan var. Sadece Youtube videoları ya da dizileri alt yazısız izlemek bile bir katkıdır. Bunu lütfen önemseyin.

Serap Hanım’ın LinkedIn hesabı: https://www.linkedin.com/in/serapsdurak/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz