Eğitim ve Gelişim Yöneticisi Neslihan Özelçi Sönmez İle Röportaj

Eğitim ve Gelişim Yöneticisi Neslihan Özelçi Sönmez İle Röportaj

  1. Merhaba Neslihan Hanım bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben Neslihan SÖNMEZ. İş hayatına lise yıllarında yaz tatillerinde başladım ve o günden beri farklı sektörlerde deneyim kazandım. Sağlık sektöründe başladım, ardından banka ve finans sektöründe çalıştım ve şu anda eğitim sektöründe aktif olarak yer alıyorum. Kurumsal eğitmenlik ve eğitim organizasyonları düzenliyorum. Bu alanda çalışmak benim için hem keyifli hem de tatmin edici bir deneyim oluyor. Hem kurumlara değer katma fırsatı buluyorum hem de sürekli öğrenme ve gelişme imkanı buluyorum. Eğitim, benim için sadece bir iş değil, aynı zamanda bir tutku ve yaşam biçimi haline geldi. Bu sebeple, her geçen gün daha fazla kişiye ulaşıp onların potansiyellerini keşfetmelerine ve gelişmelerine yardımcı olmak benim için son derece önemli bir misyon haline geldi.

2. Sizin gözünüzde bir liderde sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Liderlikte kalıcı etki yaratmanın büyüsüne inanıyorum. Yani sıradan bir lider olmamak için; pozitif bakış açısına sahip olmak, etkili iletişim kurmak, kesinlikle proaktif düşünmeyi bilmek ve ekibine bu düşünce tarzını benimsetmek, risk almayı bilmek ve sürekli öğrenmeye açık olmak çok önemli diye düşünüyorum. En azından ben ekip liderliği yaparken en çok bunlara dikkat ediyordum ve ekibim hata yaptığında bile bunun bir tecrübe olduğunu özellikle vurguluyordum. Bir söz vardı tam hatırlayamadım ama ana fikir şuydu; bir lider olarak kendinden daha zeki insanlarla çalışma alçak gönüllüğü. Ben de tam olarak bunun destekçisiydim.

3. Sizin gözünüzde bir yöneticide sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Yönetici olmak için hem yönetsel hem de liderlik niteliklerine sahip olmak gerekir Aynı zamanda, iletişim becerileri sayesinde ekibiyle etkili bir iletişim kurar ve karar verme süreçlerinde sağlam bir yol haritası oluşturur. Beklenmedik sorunlarla karşılaşıldığında çözüm odaklı yaklaşarak etkili problem çözme becerilerini sergiler. Planlama ve organizasyon yetenekleriyle kaynakları etkin bir şekilde yönetir ve hedeflere ulaşmak için stratejik bir plan geliştirir.

4. Liderlik doğuştan mıdır? Yoksa sonradan kazanılan bir beceri midir?

Aslında ortaokuldan lise sona kadar sınıf başkanlığı yapmış biri olarak bu duygunun bende doğuştan olduğunu ve bunu geliştirmeye devam ettiğimi düşünüyorum. Yani bazı insanlarda bu duygu doğuştan. Ancak bazı kişilerde de doğuştan gelmediğini, daha sonra lider olmaya karar verip kendilerini geliştirdiklerini düşünüyorum. Önemli olan kişinin gelişime ne kadar açık olduğuyla alakalı.

5. Lider ile yönetici arasındaki farklar nelerdir?

Genel olarak liderlerin odak noktası insanlar ve takımlar, onları motive eder, rehberlik eder ve potansiyellerini açığa çıkarmak için çaba gösterirler. Yöneticiler daha çok işin operasyonel yönleriyle ilgilenirler. Liderler ekibin duygusal ihtiyaçlarını anlar ve onlara ilham verir, vizyonlarını paylaşır ve onları hedeflere doğru yönlendirir. Yöneticiler, hedeflere ulaşmak için kaynakları planlar, organize eder ve denetlerler.

Bu yüzden liderler daha çok insan odaklı ve vizyoner rolleri üstlenirken, yöneticiler daha çok iş odaklı ve operasyonel rolleri üstlenirler. Ben önceden çalıştığım kurumda; ekibime lider, üst yönetime yönetici olarak çalışıyordum. En azından bunun o organizasyon için doğru olduğunu düşünüyordum.

6. İş yaşamında lider ve yöneticilik vasıflarının birbirleri ile karıştırılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu durum, özellikle organizasyonlarda hiyerarşik yapılar belirgin olmadığında veya liderlik ve yöneticilik rollerinin aynı kişi tarafından üstlenildiği durumlarda ortaya çıkıyor diye düşünüyorum. Bence, bu iki rolün birbiriyle uyum içinde çalışması ve organizasyonun başarısı için birlikte hareket etmesi önemli. Özellikle hızla değişen çalışma ortamlarında bunu korumak zor olabilir ama o durumda da esneklik ve uyum yetenekleri ön plana çıkıyor. Ayrıca bu ayrımın net bir şekilde çalışanlara ifade edilmesi de organizasyonun verimliliği için gerekli, yani bu noktada da açık iletişimin önemini vurgulamış olayım.

7. Coorbiz Akademi’de çalıştığınızı biliyorum ve orada satış okulu isimli bir eğitim veriliyor. Bu eğitimin amacı nedir?

Öncelikle 2024 hedefimiz, her ay mutlaka Satış Okulu düzenlemek. Satış Okulu, Coorbiz Akademi için bir sosyal sorumluluk niteliğinde, önceliğimiz üniversite son sınıf öğrencileri ve yeni mezunlar. Çünkü iş hayatı hakkında ön bilgilerinin olması, belki de kariyerlerini etkileyecek. Üstelik bu eğitimler ücretsiz ve her oturumda birbirinden değerli, alanında uzman, orta-üst düzey yönetici pozisyonlarında çalışan konuşmacılar, tecrübelerini ve önerilerini paylaşıyor. Ayrıca Satış Okulu’nun bizim için diğer önemi de açık pozisyonlarımızda  değerlendirebileceğimiz potansiyelleri keşfediyoruz.

8. Siz de eğitim veriyor musunuz? Veriyorsanız hangi alanda eğitimler veriyorsunuz?

Evet, kurum içi eğitimleri ben veriyorum. Ayrıca kurum dışı satış, iletişim ve çağrı merkezi alanlarında eğitimler de veriyorum.

Değerli vaktinizi İş Kulübü Derneğine ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz