İşe Alımda Kişilik Envanteri Testi (Assessment)

Bir firmada iş görüşmesine çağrıldınız, görüşmeye gitmeden prova bile yaptınız, sorulabilecek sorular, verilebilecek cevaplar derken artık hazırsınız. Görüşmeye girdiniz ve oldukça olumlu geçtiğini düşündüğünüz bir mülakat süreci geçirdiniz. Daha sonra size bir takım testler uygulayacaklarını belirttiler, bu testlerin uygulanacağı platformu link olarak mail adresinize gönderip verilen süre içinde bitirmenizi istediler. Bu testlerin sonucunda yeterli puan almanız ile doğrudan işe alım ya da 2. bir mülakat şansı elde edebilirsiniz. Bu testleri geçmek için öncelikle testlerin neler olduğunu ve ne için yapıldığını bilmek oldukça faydalı olacaktır.

Kişilik Envanteri Testi Nedir?

Birçok firma gelişen ve değişen insan kaynakları uygulamaları ile insan kaynağının daha etkin ve verimli şekilde yönetmesi ve geliştirmesi konusunda yöntemler geliştirir. Bu yöntemlerden biri de Kişilik Envanter testidir. Bu test ile çalışan ve işe uygunluğu ölçülür.

Kişinin karakter analizini yapmak ve temel yetkinliklerini ortaya çıkarmak için kullanılan bir testtir. Bu testlerde doğru ya da yanlış cevap yoktur. Sorulara verdiğimiz cevaplara göre davranış özelliklerimiz, duygu ve düşüncelerimiz analiz edilir. Bu testlerdeki ölçülen değerler her pozisyona göre farklılık gösterebilir, bununla beraber kişilik envanterleri ile 5 büyük kişilik boyutu değerlendirilir;

  • Dürüstlük ve İnsaflılık,
  • Girişkenlik / Dışadönüklük,
  • Duygusal Denge
  • Uyumluluk,
  • Yeni Deneyimlere Açık Olma

Değerlendirme için kişinin sahip olduğu karakteristik özellikler sayısallaştırılarak raporlanır. Bu testlerde önemli olan, testlere vereceğiniz cevapların doğru ya da yanlış olarak değerlendirmediğidir.Yapılan bu testlerde kişinin olumlu ya da olumsuz durumları belirtmekte hata yapmaması gerekir. Sorulara vereceğiniz cevaplarda dürüst olunmalıdır. Kişinin olumlu olarak gördüğü yeteneği, başvurduğu pozisyon için aranan yetkinlere uymayabilir. Örnek vermek gerekirse; yönetme eğilimi yüksek olan bir kişinin, ekip ile birlikte çalışması gereken bir pozisyonda çalışmasının uygun olmayacağı, bu personel yerine takım çalışmasına yatkın bir personelin seçilmesine karar verilmesi durumu olabilir.

Kişilik Envanter Testleri

https://www.16personalities.com/tr/%C3%BCcretsiz-ki%C5%9Filik-testi

http://karaktertestleri.blogspot.com/p/mbti-testi.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz